Designovaný premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš k tomu řekl: „výborný nápad!“ Výborný nápad – prezident neustoupil, předseda ČSSD neustoupil. Prezident nebude jmenovat Miroslava Pocheho, který se mu nelíbí, ministrem zahraničních věcí, ačkoli mu to ústava ukládá, a sociální demokracie nenavrhne na tento post žádné jiné jméno, i když právě to chtějí po ní prezident, designovaný premiér, ba i samotní komunisti. Dočasným vedením jednoho z nejdůležitějších ministerstev bude přechodně pověřen šéf jiného z nejdůležitějších ministerstev, totiž ministr vnitra Jan Hamáček. Ministr vnějška i vnitřka.Vlk se nažral, koza zůstala celá, vláda bude!
Ministr zahraničí by měl trávit nezanedbatelnou část své pracovní doby v zahraničí; ministr vnitra si naopak příliš časté a příliš dlouhé pobyty v zahraničí dovolit nemůže. Návštěva náměstka ministra jistě není totéž, co návštěva samotného ministra zahraničí, jak dlouho může Česká republika nemít plnohodnotnou zahraniční politiku?
Navíc je to jen odsunutí, nikoli řešení existující mocenské přetahované, nakonec bude muset jedna z obou stran ustoupit, prezident nebo ČSSD.
ČSSD je ovšem nejednotná. Předseda Senátu Milan Štěch, ústavně nejvýše postavený sociální demokrat, vyzývá, aby strana prezidentovi dále neustupovala, místopředseda strany Jiří Zimola, kdysi jeden z účastníků prezidentova „lánského puče“, naopak chce, aby se ČSSD prezidentovi podrobila. Většinová vůle ve straně je, zdá se, na nakloněna spíš neústupnosti. Jan Hamáček přijal kozí – vlčí „kompromis“. Člověk se může jen ptát, jakou další bizarnost čeští politici vyprodukují.
A ti opravdu nelení: může být ministryní spravedlnosti Tatiana Malá, paní, která sice vystudovala práva (na soukromé výšce v Bratislavě), ale o právu má podivné mínění. „O vině a trestu rozhoduje soud, to rozhodně, jen se ale pojďme bavit o tom, zda je opravdu nutné, aby soud rozhodoval teď,“ děla letos v lednu v interview pro Info.cz. „Co brání tomu, aby se řešení kauzy Čapí hnízdo posunulo o čtyři roky, nebo prostě do doby, než budou nové volby? Co se stane?“
Ne, nestane se nic.
Vůbec nic už se nestane.