Byl to pro mě náročný den, i když byla neděle; pozdě v noci jsem si pustil televizi, odhodlaný koukat se chvíli jen tak na cokoli, než ze mě trochu steče únava celého dne a budu moct v klidu usnout. Tak se stalo, že jsem – snad po letech? – sledoval asi hodinu vznešenou liturgii moudrého moderátora a nemoudrých hádajících se politiků jménem Otázky Václava Moravce.
Ač člověk politicky interesovaný, politiku sledující & občas i komentující, tento pořad jsem jako zdroj informací vypustil ze svého portfolia: fakta, pokud tam nějaká zaznějí, se stejně dovím jinde, a abych sledoval plkání mužů a dam, kterých si nevážím, případně jejich psychologické hrátky – no dají se sledovat lepší hry & dramata, že ano. (Přitom: s jakým zájmem jsem sledoval – a komentoval! – každou televizní debatu politiků bezprostředně po pádu nyní se k moci vracejícího komunismu! Ale to už je dávno, to už je pryč.)
Tak jsem tedy sledoval Otázky Václava Moravce. Začaly prázdniny, výhled z žižkovské televizní věže byl a všichni se zdáli být dobře naladění. Zvlášť do smířliva a nekonfrontačna byl naladěn místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek – jak mu jeho dobře placení zahraniční poradci poradili: role vstřícného muže, který oceňuje i spoustu dobrých návrhů svých politických oponentů, mu seděla jako čerstvě vyžehlený oblek, ve kterém se ještě necítí plně svůj. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek sice Faltýnkovi uvedl dlouhý seznam rozumných a potřebných pirátských návrhů, které ANO nepodpořilo, než jej moderátor Václav Moravec přerušil a vrátil debatu k plkání; to Faltýnek ještě ustál.
Když ovšem Jakub Michálek řekl, že trestní stíhání Andreje Babiše mu připadá opravdu důvodné, bylo to na Faltýnka moc. Co? Ten kluk už zas nerespektuje, že tichá dohoda politických špiček zní trestní stíhání Andreje Babiše nejdříve zpochybňovat a později zahrát do autu? Faltýnek shodil vyžehlené sako a pustil se, obrazně řečeno, do rvačky: „To přece není možné, aby tady takovej chlapec říkal takovýhle věci!“ Z útoku šel strach. „Kolik je vám let?“ obořil se druhý muž hnutí ANO na Michálka. Ten začal o tom, které dvě vysoké školy že vystudoval. A pak přiznal i zločin, že je mu jen dvacet devět let.
Nebudu to dál komentovat. Vážení občané, choďte k volbám, volte koho chcete, všichni poslanci jsou si rovní, někteří jsou si rovnější. Hlavně ti z hnutí ANO. Sledujte politické debaty.