Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dnes (5. 11. 2019) až do 19. hodiny (to schůze skončila) diskutovala v prvním čtení o zákonu o všeobecném referendu; díval jsem se na část televizního záznamu této debaty.
Tomio Okamura v ní samozřejmě samozřejmě dominoval. Velkoryse přiznal občanským demokratům a dalším stranám, které referendum odmítají, férové jednání a obul se především do přítomného pirátstva, že prý ve věci referenda zradilo svůj vlastní program. Piráti se statečně bránili, že něco jiného je dlouhodobý program na desítky let – a něco jiného byl konkrétní volební program před minulými volbami – a že národ se musí přímé demokracii nejprve učit, že postupovat se musí postupně, pan kolega Okamura, když podnikal, také začal od píky, nepostavil si hned „palác s věžičkami“, jaký má dnes. Tak pravil konkrétně pirát-místopředseda Jakub Michálek a s názvukem na svůj vlastní případ, kdy teprve před pár hodinami vyhrál vnitrostranické referendum, v němž neuspěli ti členové Pirátské strany, kteří jej chtěli odvolat z místopředsednické funkce, se optal Tomia Okamury, když že je tak pro referendum, kolik referend už proběhlo v jeho vlastní straně; a Tomio Okamura se mimořádně duchaplně hájil tím, že členů jeho strany je tolik, že by se do jednoho sálu nevešli, takže v SPD se hlasuje prostřednictvím zvolených delegátů, a to že je to pravé referendum...
Pravda, diskutovalo se i k věci, zejména poslanec Marek Benda z ODS podrobil kompromisní pirátsko-sociálnědemokratický návrh ústavního zákona o referendu zdrcující a věcné kritice – ale to už nebyla taková legrace.
Ve chvílích, kdy to legrace byla, jsem se přistihoval při velmi komickém pocitu, že bych chtěl být taky poslancem, aspoň do té doby, kdy ve sněmovně bude zasedat Tomio Okamura. No řekněte sami: kde jinde se dnes může člověk tak hodnotně pohádat o politiku? V hospodě už to dnes většinou nejde, lidi hned začnou říkat „a dejte s tím už pokoj, s tou politikou!“.
Pravda, podobné hlasy zazněly i ve sněmovně, když se někteří poslanci snažili vrátit – a vcelku úspěšně – debatu k meritu věci; ale stejně se první čtení nepodařilo dokončit a pokračovat se bude zase zítra.