Sport, a tím méně lyžování, určitě nepatří k tématům, která by komentoval náš magazín Skleněný kostel; ale když je to tak neuvěřitelný a krásný příběh! Píší o něm média, a nejen ta specializovaná sportovní, na všech pěti kontinentech. Mám samozřejmě na mysli zlatou medaili Ester Ledecké. Úspěšná závodnice na snowboardu, dvojnásobná mistryně světa, která jako první v dějinách zimních olympiád startovala i na lyžích: zajímavost a kuriozita.

A nyní tedy zlatá medaile v „béčkovém“ oboru mladé sportovkyně: dokonale napsaný scénář! My, kteří nerozumíme alpským lyžařským disciplínám, pokud jsme sledovali její závod, a já jsem ho sledoval, jsme nevěděli, o čem mluví komentátorka, když v průběhu jízdy upozorňuje na chyby, kterých se Ester Ledecká dopustila, ale nechali jsme se pak strhnout nadšením, když bylo jasné, že jede na vítězství!

Ke scénáři patří i číslo 26, se kterým nefavoritka Ledecká startovala až poté, co již všechny favoritky odjely závod, rozdíl o jedinou setinu sekundy, záběr vítězky nevěřícně hledící na výsledkovou tabuli... První medaile z alpského lyžování pro zemi, která nemá velehory, olympijský úspěch závodnice, která na lyžích absolvovala před olympiádou jen devět závodů na světové úrovni, a při žádném z nich nestála „na bedně“... Scénáři, který nadchl celý svět.

Je to šok především pro národy, pro něž lyžařský sport patří k národní identitě. A všichni to Ester Ledecké přejí – a i to je součást příběhu; česká média citují výroky komentátorů z Rakouska: „největší lyžařská senzace v historii olympiád“, z Německa: „beze slov“, Slovinska: „senzace na druhou, ne, na třetí!“, Itálie: „snowboardistka zesměšnila všechny lyžařky, včetně italských!“...

A k tomu přirozené a skromné vystupování dvaadvacetileté slečny z prominentní rodiny – „Jsem za to strašně vděčná, co můj tým ze mě udělal...“ Ale i hrozně sympatické bojovnice. „Nečekala jste to, tak jaké jste měla ambice, s jakým očekáváním jste nastupovala k závodu?“ zeptal se jeden z novinářů. „A to já zas jo, já když nastupuju do nějakýho závodu, tak to chci vyhrát!“

Zahraniční novináři teprve objevují, že otec mladé hvězdy Janek Ledecký je zpěvák, jehož písně zná u nás prakticky každý (zpěvák, ale žádný playboy, neodpustím si poznámku...). 

Co s ní její úspěch udělá? Zachová si skromnost a přirozenost? Její agentura už se dala slyšet, že ji teď čekají zlaté časy, ale musí zásadně změnit způsob své mediální prezentace.