Vražda novináře, jehož články ukazovaly i do nejvyšších pater slovenské politiky, a jeho snoubenky. Na jednu stranu příběh s až neuvěřitelně dojemnými detaily, mladá žena uložená do hrobu v šatech, které si připravila na svatbu, a za zvuků písně, která měla na zaznít na svatbě – a na druhou stranu memento pro celou společnost. Politici se obviňují z „tance na hrobě dvou mladých lidí“. Myslím, že věk obětí není na celé kauze to nejpodstatnější.

A flek – a reflek – a tutti: prezident republiky chce večer, po hlavních zprávách, promluvit ve veřejnoprávních sdělovacích prostředcích k vážné situaci v zemi; předseda vlády, který nemá prezidenta pod kontrolou, se rozhodne, že promluví také; prezident proto změní názor a promluví už odpoledne: vyzve k řešení, buď reorganizaci vlády anebo k předčasným volbám; premiér to vzápětí odmítne – a zaútočí na hlavu státu osobně: prezident prý přečetl projev, který nebyl napsán Slovensku. Kde, neřekl.

Absurdní obvinění! Ale velmi chytlavé – hodné velkého demagoga! Prezident Andrej Kiska je agent nějaké cizí mocnosti, jejíž zájmy, jako loutka, prosazuje ve Slovenské republice. Kde tedy napsali jeho projev? Snad v Bruselu? Či v Kalábrii – odkud pocházejí mafiáni spojovaní s vraždou? DOPLNĚK 6. BŘEZNA: Aha, tak už to víme: tím, kdo se snaží zvenčí ovládnout Slovensko, je americký multimiliardář maďarského původu George Soros, který se sešel s prezidentem Kiskou. Soros je liberál, možná až extrémní, názorově, řekl bych, bližší Ficovi než Kiskovi, s Ficem ovšem nejedná... Za nepřítele státu jej považuje i maďarský premiér Viktor Orbán. Paranoia je nemoc.   

Slovensko tak dobře neznám, nežiji tam, jsem odkázán jenom na to, co se dozvím ze sdělovacích prostředků. Připadá mi, že tamní společnost připomíná včelí úl, do kterého kdosi kopl a převrátil jej.

Kde jsou vražděni investigativní novináři, tam vládne mafie, která nemá strach z toho, že by policie mohla proti ní účinně zakročit, něco vyšetřit. „Útok na novináře = útok na nás všechny,“ takové heslo nesli protestující v čele pochodu v Bratislavě a je to heslo naprosto pravdivé.