Pokud se tělo nedokáže bránit cizím organismům, které do něj pronikají s nepřátelskými úmysly, jedná se o velmi vážné onemocnění; to je nám myslím všem jasné. Proto jsem měl radost ze zprávy, která svědčí o tom, že obranyschopnost České republiky přece jen – aspoň někdy, trochu – funguje.
Na pražském Letišti Václava Havla byl dne 4. března 2019 při pasové kontrole po příletu z Moskvy zadržen a tam, odkud přiletěl, navrácen jistý Andrej Kuzněcov, jeden z ruských „odborníků“ na Česko. Zprávu o tom přinesl hned následující den Deník N, když citoval zdroj z prostředí českých „čučkařů“, jak je označuje naše roztomilá hlava státu, tedy ze zpravodajských služeb. Kuzněcov byl řadu let zaměstnán na ruské ambasádě v Praze, ale působil i jinde a jako agenta jej odhalily i západní zpravodajské služby. Přesto jezdil do Prahy jako domů, naposled loni na jaře, kdy proti němu české obranné složky nezakročily – kvůli obavě z reakce Moskvy. Teď se tedy, snad v souvislosti s pobytem české premiéra ve Washingtonu, odhodlaly k činu. O to odvážnějšímu, že Kuzněcov byl tentokrát členem doprovodu ministra průmyslu a obchodu Ruské federace Denise Manturova, který přilétal na oficiální návštěvu.
Tajné služby své kroky nekomentují ani nepotvrzují, rovněž české Ministerstvo zahraničí se zřeklo jakéhokoliv komentáře.
O dva dny později, tedy dnes, 7. března, zato komentovala věc mluvčí ruského Ministerstva zahraničí Marija Zacharovová; podle ní jde o „neslýchaný příklad nepřívětivého počínání české strany“, „provokační postup“ a „konfrontační výpad“, který „nezůstane bez adekvátní reakce“ ze strany Ruska. Bojme se tedy!
V ten samý den jako Zacharovová se k události v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov vyjádřil český prezident Miloš Zeman – a mluvil, jako kdyby dostal k prezentaci stejný text jako ona, jen mírně si ho upravil, aby mu šel lépe do pusy: „Já to pokládám za dost hloupou provokaci, protože vím, že ruská delegace dokonce uvažovala, že se otočí a vrátí se zpátky.“ A ruské hrozby konkretizoval a rozvinul, s tím, že by to „na dlouhou dobu narušilo hospodářskou spolupráci“.
„Nemávněme nad tím rukou,“ vyzval nás prezident.
Ano, nemávněme nad tím rukou, že v čele naší výkonné moci českého státu stojí člověk, který soustavně podlamuje obranyschopnost České republiky, někdo, kdo mluví jako zaměstnanec Ruska.