Nikdo rozumný si přece ani na okamžik nemohl pomyslet, že by se Andrej Babiš vzdal kontroly svého podnikatelského impéria, když vstoupil do politiky. Já myslím, že všem občanům České republiky je jasné, že jakýsi svěřenský fond je přece jen typicky české šmé, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Stejně tak je snad každému jasné, že když někdo vykonává nejmocnější exekutivní funkci ve státě, zvlášť když je tím člověkem někdo jako Andrej Babiš, že si nemůžeme myslet, že by nevyužil všech možností, jak odklonit – legálně, zcela legálně samozřejmě – co nejvíce peněz ze státního do svého.

Že tedy, ironicky řečeno, když se mluví o střetu zájmů, je přece jasné, že Andrej Babiš v žádném střetu zájmů není – a nikdy nebyl – že mu jde jen o jeden jediný zájem, totiž o vlastní prospěch.

Překvapivé však pro někoho může být, jak velice se liší v Praze a v Bruselu představy o tom, co je zákonné, co je legálně v pořádku – a co už není. Člověk nadává na Brusel, na tamní byrokracii a touhu po nadvládě, ale to, jak se podvádí a krade u nás na Balkáně, je v Bruselu stále ještě cosi nepochopitelného. Česká republika, má, podle zatím předběžného verdiktu z Bruselu, vrátit v plné výši všechny dotace pro Agrofert od 9. února 2017, kdy vstoupil v platnost český zákon, který zakazuje firmám, v nichž mají členové vlády nejméně čtvrtinový podíl ucházet se o veřejné zakázky a nenárokové dotace; zákon zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.

Z celé zprávy, která rozpoutala – a konečně právem – současné politické turbulence kolem Andreje Babiše a jeho střetu zájmů, přímo vyzařuje cosi jako pod diplomatický a byrokratický jazyk marně skrývaná emoce údivu nad tím, co je u nás možné... Fondy jsou dva; mají tři správce – a jmenoval je sám Babiš, který říká, že se svými bývalými firmami už nemá nic společného a podle stanov je může kdykoli odvolat. Správci podléhají radě protektorů, a i ty může Babiš kdykoliv odvolat. Jedním z protektorů je i milostivá paní, tedy manželka Andreje Babiše Monika Babišová. Bez protektora rada nemůže přijímat rozhodnutí. A tak dále.

Co bude dál? Andrej Babiš zatím zatlouká a zatlouká a zatlouká. V Česku se časem vlny uklidní a lidé zapomenou, říká si. V Bruselu se to nějak prolobbuje a úředníci, kteří si dovolili zaútočit na jednoho z premiérů, dostanou přes prsty. A vše půjde dál a dotace potečou. 

No – snad přece jen ne... Ještě jsem pořád trochu optimista.

 

Srov. též:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zadna-byvala-firma-brusel-detailne-popsal-jak-babis-vladne-agrofertu-73270 ;
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/andrej-babis-stret-zajmu-sverenske-fondy-agrofert-audit-evropska-komise_1905312120_och .