Tak máme zvoleno – po téměř nekonečném čekání je už jasné, že 46. prezidentem Spojených států amerických bude Joseph R. Biden Jr.
Bude? Miliony Američanů si myslí, že Biden prezidentem nebude. Že volby byly „ukradeny“, že Bidenova zřetelná převaha jak v počtu volitelů, což je podstatné, tak několikamilionová převaha v počtu odevzdaných hlasů je výsledkem nějakých bizarních podvodů organizovaných po celém území Spojených států, miliony Američanů si myslí, že je možné v průběhu volebního procesu změnit pravidla a desetitisíce hlasů prostě odepsat, že nějaká soudní skrčka vzdor jasným volebním výsledkům pomůže jejich hrdinovi ke druhému prezidentskému mandátu. A myslí si to především Donald Trump sám – a hecuje svoje stoupence proti výsledkům voleb.
Trumpův právnický tým v čele s Rudym Giulianim nezahálí a vydělává si další a další peníze tím, že podává další a další žaloby. Ale co dál, co pokud Donald Trump u soudů, jak je to ostatně nanejvýš pravděpodobné, také neuspěje? Na odpověď si už teď můžeme klidně vsadit: Trump označí soudy za podvodné, zkorumpované a zmanipulované – a ostuda, kterou už teď způsobuje Americe, se ještě znásobí. Vždyť co je to za zemi, kde nefungují ani volby, ani soudnictví, jak říká sám její prezident? Make America shameful!
Ne že by k žádným nesrovnalostem nedošlo, ne že by všechna Trumpem vznesená obvinění byla neprůkazná (jak to opakuje třeba Česká televize), ale rozhodně se zatím neukázaly žádné náznaky podstatného, systémového selhání amerického volebního systému. Ovšem pokud si miliony obyvatel USA budou myslet opak, a to budou, neboť v Trumpově povaze není přítomná možnost omluvy a uznání chyby, natrvalo to poškodí život těchto Američanů, jejich život a životní pocit v zemi, kterou budou považovat za hříčku podvodníků.
Joe Biden nyní vysílá jeden smířlivý signál za druhým, vyzývá k opětovnému sjednocení národa, zdůrazňuje, že na politického protivníka nemáme hledět jako na nepřítele – a mě je z toho smutno. Ke smíření totiž musejí být dva.
Vzpomínám si, jak senátor John McCain po prohraných volbách v roce 2008 nejen uznal porážku, ale nadto vyzýval své voliče a stoupence k podpoře vítěze Baracka Obamy. Jako by to tehdy byla jiná Amerika.
Uznat svoji porážku a pogratulovat vítězi sice není žádný ústavní krok ani podmínka předání moci, je to však hluboká tradice, která vnáší do politického života země rys gentlemanství a noblesy. Což jsou vlastnosti, o kterých Donald Trump neví vůbec nic. Obávám se, že ho v lednu budou muset z Bílého domu vyvést policisté v železech, protože sám od sebe Bílý dům neopustí. Make America shameful again!