Georgia je důležitý stát. Na počet obyvatel je prakticky stejně velká jako Česko (10,3 milionu obyvatel), na plochu je téměř dvakrát větší. Georgia je stát výrazně urbanizovaný, v areálu hlavního města Atlanty žije na šest milionů lidí (sama Atlanta v úředních hranicích má zhruba půlmilion). V Atlantě rozbila svůj hlavní stan The Coca-Cola Company (a jiné významné společnosti). V roce 1996 se v tomto městě konaly olympijské hry (pro Česko tehdy získali zlaté medaile Jan Železný v hodu oštěpem a kanoisté Martin Doktor a Štěpánka Hilgertová). To jen tak pro připomenutí.
Ve chvíli, kdy píšu tuto glosu, ještě nejsou známy definitivní výsledky senátních voleb v Georgii, voleb, které rozhodnou, jak se bude příští dva roky vládnout novému prezidentu Joeovi Bidenovi; americký prezident je v pohledu zvenčí mocná postava, jeho pravomoci v zahraniční politice jsou veliké – ale doma je silně odkázán na Senát a Sněmovnu reprezentantů.
Prohra jen o několik tisíc hlasů (přesně 11 779) v listopadových prezidentských volbách v tradičně republikánské Georgii (kde republikáni navíc ovládají i státní správu) byla pro Donalda Trumpa obzvlášť nepříjemná. Ale ani dvojí přepočítávání hlasů nic nezměnilo na Bidenově volebním vítězství. Nepotvrdily se fake news o pálení volebních lístků odevzdaných pro Donalda Trumpa či o masovém započítávání hlasů zemřelých občanů. Správa státu trvá na tom, že volby vyhrál demokrat Biden.
Dne 3. ledna dal Donald Trump státnímu tajemníkovi Georgie, republikánu Bradu Raffenspergerovi něco jako poslední šanci – jak se nyní ukázalo po zveřejnění nahrávky Trumpova dlouhého a – jemně řečeno – velmi naléhavého telefonátu v listu Washington Post. Dosluhující prezident žádal úředníka státu, aby „našel“ 11 780 hlasů, které mu chybějí k vítězství. A Brad Raffensperger odmítl.
Trump vyvíjel tlak i na představitele jiných států s republikánskou správou, kde prohrál, ale nyní sáhl k přímé a nezastřené výzvě ke zfalšování voleb. Takové jednání odsoudili nejen demokraté, ale i někteří republikáni. Právem mluví o „zločinu“ a „zneužití moci“. Ale nějaký nový impeachment se už před koncem Trumpovy éry nestihne.
Nejhorší však není opravdu strašlivý propad mravnosti a kultury u části amerických politických elit. Nejhorší je, že takový člověk, jako Donald Trump, disponuje stále až fanatickou podporou milionů vcelku slušných lidí, a dokonce i mnoha křesťanů.