V celém státě se šetří každá koruna. Inflace bují, lidé nakupují méně a lacinější zboží. Energetická krize zuří. Chudí lidé začínají znova chodit do lesa na klestí... V úřadech se stahuje topení na nižší teplotu. Stát s úpěním a nářkem navyšuje podpory pro potřebné. Státní dluh roste do dříve nepředstavitelných výšek. Ministerstvo financí hledá nové daně, řekl bych, že oprávněné, jako daň z neočekávaných zisků. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) avizuje, že omezí podporu v nezaměstnanosti.
Ale poslanec ODS Marek Benda jde vlastní cestou: za této situace navrhl snížit příjem státní pokladny. Předložil návrh zákona o dani z hazardu, který by znamenal, že výnosy provozovatelů loterií, například Sazky, by se danily nižší sazbou. Stát by tak přišel o stamiliony korun ročně. Mám za to, že poslanec Marek Benda si myslel, že v současném zmatku, kdy nevíme, kde nám hlava stojí, kdy se přiostřuje prezidentská kampaň, kdy nevěřícně zíráme na nepochopitelný styl povolebního vyjednávání v Praze, kdy se na Václavském náměstí střídá jeden mítink s druhým, jeho vskutku šílený návrh jaksi taksi nenápadně projde…
Jářku, neprošel.
Zamezil tomu nesouhlas STAN a pirátů.
Jenže… První, kdo by měl svého stranického kolegu za takový návrh klepnout přes prsty, by měl být ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura. Ale neklepl. Naopak, ještě ho podpořil. Je tedy jasné, že nešlo o návrh jednoho poslance, ale celé ODS.
Hazard je v České republice daněn dvojí sazbou, jaksi méně nebezpečné hry (tomboly, binga nebo kurzové sázky) mají sazbu 23 procent, loterie a herní automaty 35 procent. Loterie by spíše patřily do první skupiny s nižším zdaněním, to je pravda – a také tam až do roku 2021 skutečně patřily. Ale přesouvat je do skupiny s nižší sazbou za současné finanční situace je hazard samo o sobě. A hrubost a neslušnost vůči celé společnosti.
Jistě šlo o lobbing. Lobbing je pro některé lidi normální součást zákonodárného procesu, pro jiné sprosté slovo a elegantní forma korupce. Tento případ se zdaněním loterií ukazuje, že v dnešním Česku mají pravdu spíše ti druzí.
Marek Benda nakonec návrh stáhl: jaká zákulisní jednání tomu předcházela, to nevím. Ale vím, že Marek Benda a s ním celá ODS u mě ztratili kredit. Nic se nenaučili a v ničem se nezměnili.