Přímá mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou – kdyby ovšem byla míněna vážně, by byla zásadním zlomem a velkým krokem na cestě k míru na východě Evropy. Ale vážně míněna nejsou. Rusko svým návrhem na rozhovory Ukrajinou, a to i s konkrétním místem a datem, v Istanbulu ve čtvrtek 15. května, to je dnes, chtělo jen přebít západní návrh na bezpodmínečné třicetidenní příměří; do příměří se Rusku nechce, proč taky, když sice pomalu, ale přece jen vítězí...
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj návrh na jednání okamžitě přijal s tím, že ve čtvrtek bude v Istanbulu čekat na Putina.
Mírová jednání sice Putin navrhl, ale neřekl, že by se jich chtěl zúčastnit osobně.
Bylo jasné, že někoho do Istanbulu vyslat musí – když ta jednání sám navrhl, byť to byla jen hra – ale že vyšle delegaci na nízké, až urážlivé nízké úrovni.
A USA, které nechtěly nechat přímá jednání Rusko – Ukrajina bez svého dohledu, oznámily, že do Istanbulu pošlou ministra zahraničí Marca Rubia a stálého vyjednavače s Ruskem Steva Witkoffa.
Včera večer jsme se dozvěděli, že za Rusko bude jednat Putinův poradce Vladimir Rostislavovič Medinskij (kdy jsme o něm naposled něco slyšeli?).
Medinskij je bývalý ministr kultury, autor řady knih, které v ruském nacionalistickém duchu zkreslující historii, a podílel se i na vydání nových, falešných ruských učebnic dějepisu. Narodil se roku 1970 ruským rodičům ve městě Smila (rusky Směla) na střední Ukrajině; opakovaně popíral existenci ukrajinského národa a ukrajinské státnosti, ale jeho faktická moc v ruské mocenské pyramidě se limitně blíží nule: je tedy ideální osobou pro jednání s Ukrajinou.
Píši si tuto glosu ve čtvrtek sedm hodin ráno. Teprve uvidíme, jak se dnes jednání vyvinou.