Budiž to zaznamenáno pro budoucí pokolení: v červenci léta 2019 dva turisté z bratrského Německa nastříkali černým a tyrkysovým sprejem na jeden z pilířů Karlova mostu v Praze několikametrový satanistický nápis. Ačkoli je to místo, jež nezabírají žádné z pouličních kamer, policie je přistihla okamžitě a ještě při činu; respektive: jeden z nich ještě sprejoval a druhý právě pil. Soud zasedl taky okamžitě, bez zbytečného odkladu; pachatelé takzvaným trestním příkazem dostali podmíněné odnětí svobody, peněžní sankci a na pět let vyhoštění z ČR. Ten z obou pachatelů, který byl přistižen jen při pití, sice nejdřív tvrdil, že on nic nesprejoval, tedy jen pil, ale soud prokázal, že taky sprejoval. Oba sprejovali a oba pili. Trest přijali a že prý netušili, o jak vzácnou památku se jedná.
Tak tedy první zpráva: Karlův most si hlídáme dobře.
Po Karlově mostě nám nikdo malovat nebude.
Další otázka: jak dílo obou „umělců“ co nejrychleji odstranit? Odborník v té věci, objednaný pražským magistrátem, se předváděl před televizními kamerami. Říkal, že kámen se musí nejdřív napít vody, okraj nápisu potíral chemikáliemi, prý musí zjistit, která chemikálie je ta pravá, a to nějakou dobu potrvá. „Na trhu je teď veliké množství přípravků, nemůžu znát všechny zpaměti,“ řekl.
Nápis se mezitím dál černal a zelenal a slunce na něj svítilo.
Ale jednoho dne nápis zmizel. Prostě: ráno byl pryč. Zmizel, leč podle odborníka (který už byl před televizními kamerami daleko méně suverénní) zmizel neodborně. Musí se nejdřív zjistit, jaké chemikálie pachatel k odstranění nápisu použil. A jestli tím pilíř nepoškodil. Policie začla vyšetřovat.
A tu se „pachatel“ dobrovolně přihlásil. Odstraňováním graffiti se živí. Nepoužívá chemii, pouze proud devadesát stupňů horké vody (ze zvláštního přístroje, který předvedl). Očistil už nápisy z mnoha budov a nemohl se dívat, jak běží čas; po čtrnácti dnech už by byla malůvka touto metodou těžko odstranitelná. Tak ráno vstal, v pět hodin už byl na místě, zcela sám, a nápis odstranil. Místo je, jak známo, mimo dohled pouličních kamer. (Nejen v pět, ještě v sedm ráno, jak vím, můžete projít Karlovým mostem tam a zpět, aniž byste potkali jednoho jediného živáčka.) Turisté nevstávají brzy.
Druhá zpráva: odborník je člověk, který ví, jak tahat z magistrátu (a dalších úřadů) peníze.
Pražský primátor Boris (nebo jak) Hřib se vyjádřil, že by bylo třeba se nad tím zamyslet. Taky naznačil, že by se člověkovi, který nápis reálně odstranil, mělo za tu práci zaplatit.
Pointa po pointě: oba němečtí stříkači se mezitím poradili s českým advokátem (který u prvního soudu ani nebyl) a podali proti rozsudku v zákonné lhůtě odpor. Takže věc nekončí, v září proběhne další stání. Advokát je člověk, který umí...