Tak jsem se podíval na přímý přenos z Hudebního sálu zámku v Lánech u Kladna na jmenování nové vlády Petra Fialy. Za čtvrthodinku to bylo celé hotové, i s projevy prezidenta a premiéra.
Petr Fiala hovořil klidně a kultivovaně a bez slovakismů, což vše je po těch letech nezvyk, ale snad si zvykneme… Překvapivého neřekl nic, a to je podle mého názoru taky dobře: vláda se ujímá funkce v těžké době, nebude to mít snadné, ale všechno zvládne. Jak jinak.
Prezident Miloš Zeman nemluvil moc k věci (ale i to bylo snad dobře): zavzpomínal na dobu, kdy on byl premiérem, už je to dávno, a vypočítával své tehdejší zásluhy. Posloužil si i jedním citátem, ale ne z klasika, nýbrž z Petra Nečase: vláda se v úřadě buď udělá, anebo oddělá. A že jí přeje to první.
Citovat Petra Nečase je jistě zajímavost, ale jinak mi celý ten obřad přišel takový – nudný a normální, vzhledem k tomu, co mu v uplynulých dvou měsících předcházelo, jsem, možná podvědomě, očekával nějaký bizar. Nic – i ta kukaň z plexiskla už byla pryč a nové ministryně a ministři si s prezidentem normálně podávali ruku.
Avšak jedna ošklivost přece jen nechyběla, úplně slušné a normální to nebylo: kancléř Vratislav Mynář neumí číst! Je schopen splést si dvě úplně jinak vypadající slova. Četl: „Magistr eee pardon bakalář Jan Lipavský, ministr pověřený řízením ministerstva zahraničních věcí.“ Trapnost. Ubohost.
Pro úřad ministra, jak známo, není ústavou ani zákonem předepsáno žádné vzdělání. Například teď už bývalý ministr vnitra Jan Hamáček nebyl ani bakalář, má jenom středoškolskou kvalifikaci – a nikdo z Hradu mu to nikdy nevyčetl... (A i kdyby neměl ani středoškolské vzdělání, z ústavního hlediska by to na závadu pro úřad ministra nebylo: ministr není ten největší odborník na daný rezort, nýbrž politik.)
Jinak – když už tedy hovoříme o titulech, všichni ostatní páni ministři & paní ministryně jsou inženýři, magistři a doktoři a ve vládě jsou tři pánové s vědeckopedagogickou hodností, dva profesoři (Fiala a Válek) a jeden docent (Bek); všichni tři shodou okolností z brněnské Masarykovy univerzity.
Co říci závěrem? Vcelku (v celku!) ve mně vláda Petra Fialy vzbuzuje dojem klidu a normálnosti. I s tím, že do balíčku je přibalen rovněž Pavel Blažek – je to jen vláda, žádný kůr nebeský. Soubor státních úředníků. Ne spasitelé. Do role univerzálního spasitele se rád stylizoval právě Andrej Babiš – a vedlo to k zmatku i k rozvratu státních financí, když, kromě jiného, zásoboval dárky své potenciální voliče.
Máme novou vládu, bez Babiše, což už jsem nedoufal. Metodou na změnu vlády jsou v demokracii volby – tečka, vzkázal před pár lety Miloš Zeman statisícům lidí, kteří protestovali na Letné proti Babišově vládě. Jistě sám nečekal, že se tak stane. Buďme vděční. Lidem, kteří se o to přičinili, včetně aktivistů Milionu chvilek pro demokracii, vděční Bohu, našim andělům a národním světcům.