Senátní volby ještě neskončily, rozhodující bude za týden druhé kolo, ale v případě komunálních voleb už volební komise dovedly svoji práci až do konce i v největších městech a známe vítěze. (Sčítání tisíců křížků /žádný z nich nepřehlédnout!/ a jejich složité přepočítávání /snadno by se to mohlo splést!/ a kontrolování až hluboko do noci, spolu s pocitem zodpovědnosti, to je práce k zešílení – zkusil jsem si v minulých volbách jako člen v jedné z brněnských volebních komisí na vlastní kůži.)

Expremiér Andrej Babiš do omrzení opakoval, volby jsou „referendum o vládě“; to je nesmysl zejména, pokud jde o komunální volby, kde by se desetitisíce voličů nemohly „referenda“ zúčastnit, ani kdyby chtěly, ani kdyby se rozhodly zapomenout na problémy svojí obce a hlasovat nějak „celostátně“, protože v jejich obci nekandidovala žádná z vládních stran ani ze stran sněmovní opozice. „Referendum o vládě“ se tedy nekonalo, i když Babišem ovládaný tisk tvrdí opak – avšak přistoupíme-li na tuto (nepoctivou) hru, musíme především konstatovat, že by byl problém, jak takové „referendum“ spočítat.

Volby se hrají na mandáty: v tom případě by vítězem letošních komunálních voleb byla nezávislost: totiž nezávislí kandidáti a různá místní sdružení. Kdybychom Babišovu (nepoctivou) hru na „referendum“ chtěli přesto hrát dál a rozhodli se počítat jen zastupitele zvolené za strany přítomné ve Sněmovně, byla by vítězem KDU-ČSL, tedy jedna z vládních stran, která získala nejvíc mandátů, přesně 3252 – ovšem převážně v menších obcích, kde leckdy stačilo ke zvolení zastupitele pár desítek hlasů... Druhá na počet mandátů je ODS a třetí je STAN – vláda tedy, pokud jde o počet mandátů, získala zlatou i stříbrnou i bronzovou medaili… A to i přes značné ztráty, o kterých se zmíním v závěru této stručné úvahy.

O tom ovšem představitelé hnutí ANO nemluví. Počítají velká města, ale ani tam se nekonalo žádné babišovské tsunami: v minulých komunálních volbách ANO zvítězilo v 11 ze 13 krajských měst, letos jen v osmi. Vládní koalice SPOLU zvítězila v Praze, Brně, Plzni a Českých Budějovicích.

Tím ovšem dobré zprávy více méně končí.

Ne, ještě ne, ještě jedna výborná zpráva: Komunistická strana Čech a Moravy, i když se většinou schovávala v různých koalicích, přišla ve srovnání s volbami před čtyřmi roky o více než tři čtvrtiny zastupitelů.

Andrej Babiš své „referendum“ nevyhrál, ale přesto dále posílil a jeho hnutí ANO je nejsilnější politickou silou v naší zemi. Mocná je pozice ANO zejména v Ostravě (vyhrálo tam potřetí za sebou), a to, řekl bych, ani ne tak kvůli Andreji Babišovi, jako kvůli rozumné politice primátora Tomáše Macury.

Ale připomeňme, že ani pokud jde o potenciál růstu není Andrej Babiš vítězem: největší nárůst počtu mandátů si připsala Okamurova SPD: získala jich navíc 331, a Babiš jen 64.

Vládní strany naopak ztratily: Starostové a nezávislí 747 členů zastupitelstev, lidovci 393, ODS 306, Pirátská strana 84 a TOP 09 bude mít méně o 56 zastupitelů. Žádná sláva tedy, žádný důvod k jásotu. Veliký nástup Andreje Babiše (a Tomia Okamury) se zatím nekoná – ale rozhodně, jak tyto volby ukázaly, naše společnost nekráčí správným směrem.