From: Jan Macek
Sent: Thursday, October 06, 2011 9:19 AMChvála Kristu!

Děkuji za výstižný a dle mého až bolestně pravdivý článek na Skleněném kostelu Papiňák a narozeniny. Když křesťané pozbudou úctu, kdo ji mám ještě mít? A k čemu tady ještě budeme? Když sůl pozbude chuti, čím se osolí? Vyhodí se na hnojiště… Nedostatek úcty (a to je slabý výraz) cítím na internetu téměř všude (samozřejmě jsou výjimky, ale mimo ně aby člověk vycházel v neprůstřelném a hermetickém skafandru).

S pozdravem Jan Macek


.......................................................................................................................................From: František Schildberger

Sent: Thursday, October 06, 2011 10:09 AM

To: Jan MacekVážený pane,

nesmírně moc Vám děkuji za kladný ohlas na můj článek Papiňák a narozeniny.

V tom, co říkáte o soli, máte úplnou pravdu.

Ne kvůli evoluci (i když ani tu nepopírám), ale po dědičném hříchu Adama a Evy jsme podobní nejen Bohu, nýbrž i zvířatům; agresivita je v nás přirozeně-nepřirozená a je zapotřebí velkého úsilí, abychom se jí zbavili. A trvá to generace. Zamysleli jsme se někdy například nad křesťanským královským jménem Kazimír!? Skutečně je to ten, kdo "kazí mír", kdo vyvolává válku, spory; právě to se našim slovanským předkům jevilo jako hodnotná a k správnému vládnutí opravňující vlastnost; v každém pouličním gangu je vždy v čele ne ten nejmoudřejší, nejinteligentnější, natož nejhodnější nebo nejlaskavější, ale ten, kdo jedná nejagresivněji (ten nejinteligentnější má pravidelně pozici č. 2 v gangu) a podobně je to v každém nekultivovaném prostředí. Diskusní skupiny na Facebooku jsou prostě elektronické bandy (už zlenivělých) pouličních chuligánů.

Ale proč jsou to křesťané? Proč tímto způsobem hájí (domnívají se hájit) i pravdy víry? Je to reakce na zvlažňující a skoro už nevěřící liberalismus v církvi? Je to důsledek absence modlitby a postu?

A musím říct, že jsem se musel dlouho učit slušnosti a ráznosti současně (oboje je třeba a je těžké tyto dvě mužné vlastnosti spojit) a ani teď to ještě pořádně neumím. I já jsem to bral tak, že hádka je sport a svého druhu zábava - proč ne, prosím, ale musí se brát ohled aspoň na osobní důstojnost druhých lidí a na slávu a důstojnost Boží. A lepší než hledat pravdu; nebát se kritizovat, ale vždy vidět i druhou stranu jakékéliv mince.

Ještě jednou Vám děkuji za Vás dopis.

F. Sch.

.......................................................................................................................................


From: Jan Macek

To: 'František Schildberger'

Sent: Thursday, October 06, 2011 10:37 AMSlyšel jsem zajímavý postřeh z africké divočiny. Pokud se přemnoží sloni a dojde k tomu, že je příliš mladých slonů - samečků a málo starých, dospělých, začnou ti mladí dělat neplechu - napadají samice, ničí stromy, kalí vodu apod. Něco podobného se děje na internetu (jak píšete, jsou to bandy zlenivělých chuligánů) - ne že by bylo málo dospělých mužů celkově, ale na internetu citelně chybějí. Kdyby na sprostý a neuctivý příspěvek přišla pádná a životem podložená odpověď od několika (zdůrazňuji několika, protože jeden hlas není tak těžké ukřičet) starších a životem zocelených "chlapů", časem by ti mladí přišli na to, že skutečný život vypadá jinak, než si představují.

S pozdravem Jan Macek