V asociální síti Facebook si připadám pořád jak kuřátko v džungli: stále se nevyznám v tamních pravidlech, stále mě tam něco nepříjemně překvapuje a zaskakuje.
Tak dnes jsem se nějak, ani nevím jak, ocitl na dýchánku křesťanů, kteří nenávidí Václava Havla. Otevřela se přede mnou propast zloby, z jejíž hlubiny se mi zatočila hlava:
René Václavek: Dnes slaví své 75. jubileum „světový dramatik, král filosofů, největší Čech, největší z disidentů“, Václav Havel Veškrna, bez něj „by nebyla svoboda.“ Již mu stačila popřát celá „kulturní fronta“, toto jubileum připomene dnes Havlovize za naše koncesionářské poplatky. * 3 lidem se to líbí...* Václav Karban: HANBAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! * Petr Sedláček: Ať si to ještě užije, dokud má čas. V pekle už maj roztopenej papiňák * René Václavek: Ten papiňák bude VIP, bude si moct vybrat, s kým ho bude sdílet. Třeba to bude Mejla Hlavsa, Kafka, také musí pamatovat, aby se tam za čas vešel i padre Halík.* Romeo Augustin Valenta: Doufam, ze uz jsou to jeho poslední narozeniny. Dedek zlucovita. * René Václavek: Milouš se přiznal, že s Havlem počítali do budoucna jako ministrem kultury. Hegenbart přiznal, že pro ně hodně udělal.

A tak dále a tak podobně... Pokud toho Havel pro komunisty tolik udělal a oni ho místo kriminálu, kam jim ho kdosi pořád zavíral, chtěli do nomenklatury (cha cha cha!) – jistě jej budou komunističtí diskutující ve svých kroužcích chválit, řeknete si – ale ono ne! Komunisté jej nenávidí snad ještě více než tito pseudokřesťané – a vytýkají mu zhruba totéž, kromě podpory komunismu... Prostě společným jmenovatelem Havlových nepřátel je lidská zloba, ubohost, malost.

Ale proč tolik nenávisti také u křesťanů? Co je to za věřící, kteří tak přesně vědí, kdo přijde do pekla, jaké kdo bude mít tresty – a radují se z toho!? Václav Havel má jistě milion hříchů a milion chyb, ale k Bohu evangelia má určitě mnohem blíž než tito samozvaní archandělé z Facebooku...

S Tomášem Halíkem v mnohém nesouhlasím a mnoho z toho, co dělá, považuji za škodlivé věci, ale bavit se tím, že budu říkat, že tento kněz po smrti přijde do „VIP papiňáku“, by mě ani nenapadalo. Proč? Proč tolik zloby a nenávisti? A také rasismus je zcela přirozenou součástí světa těchto lidí, když se Havlovi kdesi vytýká jedním dechem „podpora buzen a cikánů“.

Ale ano... Toto jsou dědicové lidí, kteří dodnes dodávají argumenty té nejlacinější proticírkevní propagandě. Tady máme potomky těch, kdo posílali nevinné ženy na hranice jako čarodějnice, kdo upalovali pro víru, kdo troubili k náboženským válkám.