Jeden z letounů CASA odváží v tuto chvíli do Mongolska klisny koně Převalského, aby ve vlasti svých předků posílily stavy tohoto vzácného, slavného koňského druhu... Jejich odlet (v bednách) přinášel zpravodajský okruh veřejnoprávní televize v přímém přenosu, stejně tak jako pár dní předtím sebeobhajobu exministryně Vlasty Parkanové, která (jako z nějakého převráceného reklamního letáku) koupila letouny tři za cenu čtyř... Prohnilí politici a milá zvířátka – to je něco, co lidi zajímá.

Kdyby se mohl někdo zeptat kobylek Převalského, zda chtějí do Mongolské republiky a rodit tam v poušti Gobi, anebo raději v Praze – nevím, nevím, jak by to s transportem dopadlo... Zato v případě Vlasty Parkanové to víme zcela jasně: do bedny, tedy do basy se jí nechce.

Možná jsem už příliš paranoidní, ale pořád vidím v pozadí nějaké rozhodnutí nějakých mocných struktur ze zákulisí: no řekněte sami – copak je tohle možné jen tak, samo sebou? Vláda se nezměnila, ústava jakbysmet nikoliv – ale „kultura beztrestnosti“, která u nás vládla v posledních deseti letech, je pryč; zcela se změnila atmosféra: policejní prezident si vyskakuje na politiky, hecuje své lidi motivačními dopisy a vicepremiér Miroslav Kalousek jenom nesmyslně koktá a z trucu chce úplně zrušit poslaneckou imunitu; poslanec a hejtman David Rath, jeden z nejznámějších politiků v zemi, sedí už týdny ve vyšetřovací vazbě; jeho případ ještě ani nestihl dorazit k soudu, a už policie dostala ke stíhání další poslankyni a vlivnou političku, Vlastu Parkanovou, a sotva ji dostala, už žádá o dalšího poslance, Otto Chaloupku... Když se vlivný člen ODS, bývalý senátor plus primátor Chomutova odvolal proti prý nespravedlivým dvěma letům podmíněně, která dostal (za korupci ve výši čtyřiceti milionů), krajský soud mu najednou místo podmínky a dvou let napařil čtyři roky natvrdo (on chtěl ovšem úplné zproštění viny!). Ba dokonce, to už vůbec rozum zůstává stát, k odsouzení, a ne zametení pod koberec teď dospěl případ soudce, jenž s oblibou vyhlašoval přestávky v jednání, aby, když se síň vyprázdnila, prošacoval kapsy všech advokátských talárů a z nich vybral peněženky, z peněženek pak pokaždé něco z peněz...

Prostě: případy stíhání a trestání mocných vystřelují teď z půdy jeden za druhým jak houby po dešti. Něco se děje.

Něco se děje – do zákulisí ovšem nedohlédám. (Zajímavé bude až vidět, kde se tato série zastaví, kdy budeme mít zas před očima jasnou a i laikovi zřejmou vinu – ale žádný trest.)

Jedno je ovšem jisté a velmi viditelné: lidé začali houfněji protestovat a chodit do ulic a současní mocní se lidových nepokojů bojí. Připomeňme si, že stačilo pár hackerských útoků a pár relativně klidných demonstrací po světě – a už vycouvali z (podepsané!) smlouvy ACTA – toho dokumentu, co měl pod záminkou (oprávněného) boje proti počítačovému pirátství (nepřijatelně) ovládnout internet... Český prezident Václav Klaus to v nedávném interview pro časopis Týden (č. 27/2012, s. 55) vyjádřil: „Někteří ,facebookisti´ a ,twitteři´ začali protestovat, vlády jednotlivých zemí se ,pokakaly´ strachy a rychle couvly“ – ovšem Václavu Klausovi, který už nevládne, se to mluví: dokud vládl, tak sám také několikrát couvl před veřejnými protesty či stávkami; současní mocní se prostě doopravdy bojí silných veřejných protestů; natolik, až to pro nás, kteří nemáme moc, může být překvapivé...

Uvidíme co bude.

Ale ještě jsem vlastně nenapsal, co si myslím o Vlastě Parkanové a o její vině či nevině v případu letadel CASA. Myslím si, že Parkanová věru není žádná mafiánka, že je to vcelku slušná paní; ovšem že problém České republiky spočívá právě v tom, že na korupci se zde často podílejí i jinak vcelku slušní lidé.