Nepatřím k těm, kdo si myslí, že uzákonění přímé volby prezidenta byla chyba; pokud někdo považuje za nesprávnost přímou volbu hlavy státu, měl by si totéž myslet i o přímé volbě senátorů a potažmo i celé Poslanecké sněmovny, jakož i každého obecního zastupitelstva – určitě aspoň zastupitelstev velkých měst... Není možné být demokrat a vyjádření vůle voličů označovat za chybu – a nebýt demokrat znamená být pro násilí, neboli pro diktaturu... S tím není v rozporu, že si myslím, i když je to na první pohled paradoxní, že zmanipulovat sedm milionů voličů je dnes v Česku snazší než zmanipulovat 281 voliči vybraných volitelů.

Podle průzkumů prezidentských voličských preferencí to totiž vypadá, jako by u nás v tuto chvíli téměř neexistovali jiní než levicoví voliči. Kdybych měl vsadit na to, kdo bude příštím prezidentem České republiky ne podle svého přání, nýbrž se snahou, abych o vsazené peníze nepřišel – vsadil bych na Miloše Zemana. Velká média mu zřetelně nenápadně přihrávají – a nenápadně shazují jeho levicového stranického protikandidáta Jiřího Dienstbiera mladšího. Tak velká strana, jako je sociální demokracie (a to platí na pravé straně politického horizontu i pro ODS), si nemůže dovolit nemít svého prezidentského kandidáta, i když ví, že s ním vstupuje do málo nadějného boje. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka sice Dienstbiera podporuje, ale jaksi opatrně – jako by se bál, že příliš energickou podporou kandidáta, který nakonec nezvítězí, by oslabil svoji politickou pozici... K ČSSD se Miloš Zeman už teď chová jako k poraženému nepříteli; a ti nejbezcharakternější sociální demokraté k němu za hlasitého troubení přecházejí.

 

 

Zemana veřejně podpořil i jeho letitý – zdálo by se – politický antipod současný prezident Václav Klaus; říká se – tuto zprávu nemám ověřenou, a tak ji jen jako neověřenou dávám dál – že na Hradě je už teď, jako jakýsi přední voj, zaměstnána Zemanova manželka Ivana.

Až na druhém místě co do pravděpodobnosti zvolení, i když průzkumy mu zatím dávají jistý náskok, je podle mého názoru multistranický kandidát Jan Fischer (skutečně multistranický spíše než nestranický, protože si dobře hlídá kontakty na všechny velké strany). Jan Fischer je rovněž špatná varianta, ale méně špatná než Zeman. Zemana se téměř děsím. Český prezident významně spoluurčuje klima ve společnosti; a úplně bezcharakterní a velmi vtipný Miloš Zeman by je ovlivňoval intenzivněji a o hodně hůř nežli Jan Fischer.