Prohibice! Dnešní (15. 9. 2012) české noviny přinášejí toto slovo jako hlavní titulek; výraz známý u nás z amerických gangsterek poprvé použil ministr zdravotnictví Leoš Heger v souvislosti se zákazem prodeje více než třicetiprocentního alkoholu ve stáncích; od pátečního večera (12. 9. 2012) už platí úplný zákaz prodeje více než dvacetiprocentního alkoholu; ministr Heger nejdříve v televizi řekl, že to může platit několik dní, pak pro Mladou frontu Dnes, že i několik týdnů...

K takto razantnímu zákazu sáhl český stát poté, co další lidé umřeli a další intoxikovaní se ocitli na lůžkách nemocnic. A metylalkoholová skvrna se šíří dál, levný, protože nezdaněný, ale nekvalitně vypálený (destilovat metylalkohol je rychlejší a lacinější...) alkohol nezůstal jen v levných stáncích na předměstích hornických měst a u okének občerstvení na malých nádražích, ale pronikl i do kamenných obchodů a do restaurací... A jistě k ministerskému rozhodnutí přispělo i to, že nový případ byl i z Prahy, která se jevila jako vůči pančovaným patokům zabezpečená (nevím, proč).

O Česku se v souvislosti s životu nebezpečným pitím píše a mluví po celém světě, německý server připomíná něco, čím se u nás nikdo nechlubí, že ve spotřebě přepočteného čistého alkoholu na obyvatele (ovšem jen toho legálního a zdaněného!) je Česká republika na druhém místě na světě za Moldávií,  arabské noviny z Perského zálivu se diví, jak se taková hrůza může odehrávat v Praze, kam jezdí od nich dojatí turisté za krásou... Jsme zemí, kde daně, není-li hlídán, platí jen idiot, kde si z podvodu nikdo výčitky svědomí nedělá... Proč platit daně, když ti nahoře to stejně všecko prošustrují, ukradnou na pandurech a smění za žlutý, kulatý...? Nikdo nemá z ničeho svědomí. Proč hnát teplotu výš, když i při osmdesáti stupních Celsia z toho cosi voňavého teče?

Ministr Leoš Heger mluví o tom, že zákaz má mít nejen ochranný, nýbrž i zastrašující účinek a vnést do nelegálních distribučních okruhů zmatek... A zákaz, jakkoli tvrdý, se, alespoň podle mediálních zpráv, všeobecně dodržuje. Barmani schovávají láhve whisky a nabízejí griotku.

Připadá mi, že český občan je docela rád, když vidí, že stát, ta dosavadní řídká mlhovina, je nakonec schopen i energického kroku a rázného opatření.  Český občan, zdá se mi, je jako nevycválaný puberťák, který se neubrání obdivu, když sezná, že jeho fotr, ten senilní blbec, je nakonec schopen taky se pořádně rozmáchnout a dát mu facku.