Dneškem máme dva nové krajské hejtmany, v Karlových Varech a Brně, a sada čtrnácti úctyhodných mužů (dáma mezi nimi tentokrát není žádná) je zkompletována. Nerozumím tomu. Ale nejvíc se mi líbí, že v Českých Budějovicích protestují mladí lidé, studenti i učitelé, ale i veřejnost, proti tomu, aby krajský rezort školství měla ve správě komunistka, soudružka, která nedávno prohlásila, že v listopadu 1989 si lidé žádnou změnu nepřáli...

Staronový jihočeský hejtman je sociální demokrat Jiří Zimola, který mne už dříve zaujal tím, že politickou výchovu nepodceňuje a agituje už v mateřských školkách, kde dětem rozdává čokoládu, za krajské penízky, ne za svoje, a nyní zaujal tím, že se čerstvě rozvádí a má novou, mladší partnerku. Jiří Zimola se chtěl s protestujícími studenty sejít, ale pak se nesešel; zato prohlásil, že on respektuje výsledky demokratických voleb, a v těch byli sociální demokraté první a komunisté druzí.

Výsledky demokratických voleb ovšem nerespektuje staronový karlovarský hejtman sociální demokrat Josef Novotný. Ačkoli v karlovarském kraji byli první komunisté, trval na tom, že přesto bude hejtmanem on, a ne komunista, a prosadil si to. Ze čtyřletého volebního období budou mít dva roky většinu v radě komunisté, dva roky sociální demokraté, říká tomu kluzký, pardon, klouzavý postup. Ale Novotný bude hejtmanem celé čtyři roky. Nerozumím tomu.

Stejně tak v kraji Plzeňském, kde vyhrála ODS, je hejtmanem sociální demokrat a o vůli voličů při tom nemluvil. Proč taky, a to říkám bez ironie, rozhodující je koalice a koaliční potenciál ODS je v současné době celostátních líbánek sociální demokracie a KSČM nedostatečný.

V Jihomoravském kraji došlo k veliké výjimce. Všude jinde kromě Pardubicka ČSSD uzavřela v rámci svých celostátních líbánek s KSČM koalice právě s touto stranou, ačkoli je mohla podepsat s demokratickými stranami. V Jihomoravském kraji koalovala ČSSD s lidovci. Staronovým hejtmanem se zde stal Michal Hašek, který nyní také zaujal i tím, že se čerstvě rozvádí a má novou, mladší partnerku. Ve stejném sále, kde podepsal koaliční dohodu, jen o několik minut později podepsal i nekoaliční smlouvu s KSČM – komunisté jsou v Jihomoravském kraji v opozici a jako opozice dostali i kontrolní výbor, ale mají smlouvu, že budou podporovat vládnoucí ČSSD. Duch Václava Klause a Miloše Zemana s jejich opoziční smlouvou stále žije. Rozumím tomu. Kromě předsedy kontrolního výboru komunisté získali ještě další dvě placená místa předsedů výborů, včetně výboru pro školsví; soudruh, který mu nově předsedá, nedávno prohlásil, že školství před listopadem 1989 nám záviděl celý svět. Jihomoravští lidovci na dotazy, zda to není vlastně trojkoalice, odpovídají, že ne, oni že s KSČM žádnou dohodu podepsanou nemají. Naopak, vymínili si v koaliční smlouvě, že je sociální demokraté s komunisty nikdy společně nepřehlasují. Sociální demokraté to budou určitě dodržovat. Dokud se jim to bude hodit.