Český premiér Petr Nečas má dobré i špatné vlastnosti – jako každý... Jedna z jeho nejlepších vlastností je, že není žádný dobrý herec: na jeho tváři lze nejednou snadno číst něco jiného, než co říká jím recitovaný text... Když uváděl do úřadu Karolínu Peake jako novou ministryni obrany, tvářil se Nečas skutečně VELMI kysele. Nevím – možná, že kdyby proti jejímu jmenování do této funkce silně neprotestovala opozice, premiér by touze ctižádostivé mladé ženy bez vojenského vzdělání a diplomatické zkušenosti po ovládnutí armády tak snadno nevyhověl...

Čeští politici si totiž stále častěji dělají věci naschvál. Na potvoru.

Vláda včera (12. 12. 2012) nahonem rozhodla, že platy soudců a státních zástupců stanoví zákon, který předloží ve stavu legislativní nouze. O co jde? Ve vší stručnosti o tohle: už v polovině příštího roku zrušil Ústavní soud zákon, který měl omezit požitky soudcovského stavu a zavázal tím sněmovnu k přijetí novely; ale sněmovna nereagovala. Novou úpravu vláda předložila až teď, v předvánočním čase – a v pěti variantách, aby se vše lépe schovalo... A poslanecké kluby kromě Věcí veřejných nezavázaly poslance, jak mají hlasovat... Typická parlamentní špinavost: formou přílepků se pod reakci na nález Ústavního soudu mělo schovat i navýšení poslaneckých příjmů zrušením zdanění náhrad, a dokonce i taková lumpárna, jako je, že i po případném rozpuštění sněmovny měli asistenti poslanců až do dalších voleb dostávat státní plat a funkcionářům sněmovny (předsedkyni a místopředsedům a předsedům klubů) mělo na stejnou dobu zůstat státní auto i s řidičem... Jen ať o tyto výhody přijdeme i my – jen když zasolíme vládě!“ řekla si zkrátka opozice – a návrh potopila.

Čeští politici si stále častěji dělají věci naschvál.

Petr Nečas není žádný dobrý herec; vzpomínám si, jak se radoval při odhlasování přímé volby prezidenta, ačkoli jí nikdy předtím nefandil: sociální demokraté to nechtějí, ale mají to ve svém programu, tak nemohou hlasovat proti – a my, ODS, jim to podpoříme, ať jsou naštvaní!

Sledujme psychologii naschválů: o české politice dneška se dozvíme to nejpodstatnější.