Když si odečtu přehánění, pro prezidenta republiky Václava Klause tak typické, musím říct, že má v jádru pravdu, když říká, že příštího českého prezidenta vyberou za nás média – a není proč tento jeho výrok ironizovat, jak to dělá František Schildberger (http://www.sklenenykostel.net/j15/index.php?option=com_content&view=article&id=2842:a&catid=15:glosy-a-koment&Itemid=5 ); ovšem musíme umět číst i to, co Klaus říká mezi řádky – tedy za „média“ dosadit „ti, kteří je řídí“, což nemusejí být nutně ti, kteří je vlastní...

Myslím, že je načase si přiznat, že přímá volba asi nesplní to, co si od ní lidé slibovali, tedy aby byla oproti nepřímé volbě (kupčení s hlasy) důstojná – už jen ten trapas s přepočítáváním podpisů! Opět se ukazuje, že uspěje jen ten, kdo dokáže sehnat nejvíc milionů na kampaň, pocházejících z netransparentních zdrojů (Fischer – Soukup, Zeman – Lukoil). Že se zřejmě oba dostanou do druhého kola, je tedy jen logické. Příznačné bylo odstoupení Jana Švejnara, který velmi jasně naznačil, že tady není možné sehnat „čisté“ peníze v dostatečném množství: ač není svatý, přece jen je z Ameriky zvyklý na vyšší laťku politické morálky... Jiná otázka je názorová uniformita kandidátů – většina z nich je tak či onak napojena na globální instituce (Evropská unie, Bilderberg, Goldman Sachs...). Je to jako v maďarském kabaretu, kde si dělali koncem 80. let legraci z možnosti vybírat si ze dvou komunistických kandidátů, kterou zavedl končící kádárovský režim: „Tady máte dvě červené vázičky, vyberte si... Cože, že jsou obě stejné? Ale teď máte přece možnost volby!“ Snad jen Bobošíková a Okamura se zčásti vymykají, ale ti jsou zase obtížně volitelní z jiných důvodů. Další důvod pro přímou volbu – eliminaci komunistů – vyvracejí kandidáti, kteří leští kliky u Vojtěcha Filipa.

Bylo by zajímavé si představit, jak by vypadala volba, kdyby zůstala nepřímá. Posílili by Karel Schwarzenberg a Přemysl Sobotka, ale při stávajícím rozložení sil by velmi pravděpodobně neměli šanci na zvolení, ani kdyby jeden z nich odstoupil ve prospěch druhého. Co je zřejmé (a pozitivní!), kdyby byla nepřímá volba, jistě by vypadl Miloš Zeman; a ČSSD by asi spíš nominovala Jana Švejnara než Jiřího Dientsbiera; Švejnar by měl ve třetím kole nepřímé volby slušnou šanci uspět, v Senátu by ho volila celá řada nezávislých, a snad i komunisté jako menší (pro ně) zlo... (Skoro mě teď mrzí, že Švejnar nekandiduje – oproti Zemanovi a Fischerovi je to osobnost podstatně kvalitnější.)

Ne, prezident zvolený v přímé volbě nebude jiný než zvolený při nepřímé volbě, myslím typologicky. Typologicky bude stejný, povahově možná i horší. Je to zklamání, ale realita.