Stratégové špinavé volební kampaně rozehrávají všechny struny rezonující se stinnými stránkami lidské duše. Proto nemohlo nedojít na poválečné vyhnání Němců a na Benešovy dekrety. Vše, co se snaží současný prezident a jím preferovaný nástupce rozehrát, co nám podsouvají a tvrdí, je úmyslná lež a manipulace. Cílem této manipulace je vyvolání strachu, aby všichni malověrní pocítili potřebu nechat se reprezentovat „velkým tatíčkem“, který zajistí, aby se nám a naší zemi něco zlého nepřihodilo. Ve skutečnosti nikdo, žádný český občan a žádné domácí právní poměry nejsou z ciziny ohroženy. Rozhodně nic z toho, co dělal a dělá český ministr zahraničí, nás neohrožuje, neškodí nám, ale právě naopak. Opět neuvěřitelně lže pan prezident (jako už tolikrát), když se pokouší vyvolat nenávist a strach, jako bychom právě stáli před osudovým rozhodnutím, zda se necháme vydat všanc takovéto hrozbě. Cílem probíhající mediální manipulace je představit Karla Schwarzenberga v očích voličů jako nebezpečí pro zemi, jako vlastizrádce. Vždyť i pan Klaus ví, že nás dokonce i bez platnosti dodatku k Lisabonské smlouvě, který si vyvzdoroval, nikdo neohrožuje, nic takového se nestalo ani za uplynulé roky, po které dodatek není v platnosti.

Žijeme v mimořádně příznivé době. Dosud nikdy v novověkých dějinách našeho státu se nepřihodilo, aby země ve středu Evropy nebyla neohrožována nikým zvenčí, od svých bezprostředních sousedů a ani od vzdálených zemí. Dosud nikdy jsme neměli tak dobré vztahy se sousedy. Toto fakticky bezprecedentní období trvá již v našich dějinách neuvěřitelných dvacet let a nezdá se, že by zatím existovaly vnější síly, které by jej samy dokázaly ukončit. Bylo to vloni dvacet let, co od nás odešli poslední ruští okupanti. Ví to každý průměrně vzdělaný Čech, Klausovy, Bártu (kdo na něj už zapomněl, tak to je faktický vůdce straničky VV), Zemana a jeho volební štáb nevyjímaje. Co těmto politikům a silám také vadí, je skutečnost, že jsme této mimořádné a pro nás příznivé situace dosáhli díky významnému podílu předchozího prezidenta Václava Havla. Zejména on nás přivedl do EU a celou střední a část východní Evropy do NATO. Vyvolávaná atmosféra nenávisti poslouží jen Klausovým a Zemanovým zájmům a mocenským cílům. Nikoliv vnější bezpečnost, ale primárně naše vnitřní demokratické poměry destabilizuje dlouhodobá shoda mezi zájmy a cíli Ruska v jeho domácí i zahraniční politice a prezidentem Klausem, nyní také spolu s Milošem Zemanem. Oba to potřebují před voliči zamaskovat.

Lepším českým vývozním artiklem jsou auta značky Škoda než mindráky z vlastní minulosti. Cesta ke zdravému sebevědomí vede přes noblesu a nikoliv manipulaci. Myslím, že by slušní Češi už neměli být tak hloupí, aby těm dvojčatům pokleslé české reálpolitiky na pseudovlastenecké vábení naletěli. Stačí, abychom otevřeli oči a uviděli, co se kolem nás i venku za hranicemi skutečně děje.