První reakcí na parlamentní debatu o Janu Palachovi je pocit bezmoci a ponížení. Jak může někdo říct, že Jan Palach byl vlastně komunista – ne sice člen strany, ale stoupenec reformního komunismu??? To je taková špína, že v člověku se všechno brání s takovou hnusnou a hustou lží i jenom polemizovat – už i polemikou jako by se člověk ušpinil... Ale dnešní stanovisko Komunistické strany Čech a Moravy je jasné: „Jan Palach ano“ – jen se musí změnit důvodová zpráva, tedy odůvodnění, proč Jan Palach ano... Tak to nezaznělo jen v šokujícím projevu Miroslava Grebeníčka, ale i ve vystoupeních Pavla Kováčika a dalších poslanců za KSČM.

Tak proč vlastně komunisté čin i samu existenci Jana Palacha desítky let zamlčovali, proč dokonce – za noci a tajně – vykopali jeho ostatky a odvezli je z pražského hřbitova? KSČM říká „Jan Palach ano“, ale ani ji nenapadne, že by v takovém případě měla vysvětlit předchozí takto důsledné odmítání.

Ale komunisté vlastně nečekanou rehabilitací Jana Palacha nedělají nic nového. Když si vyhodnotili, že uctění památky Jana Palacha i v českém kalendáři s největší pravděpodobností projde, dodatečně jej přijali do svého panteonu – aby nebyl další protikomunistický den...

Takto se chovají ke všem skutečně slavným osobnostem. Když pochopili, a to pochopili brzy, že pozici Jana Husa v českém povědomí nemají šanci vykořenit, dodatečně z něj udělali marxistu ještě před marxismem; komunistům najednou nevadilo, že Jan Hus byl křesťanský kněz (to se bagatelizovalo a dezinterpretovalo), nevadilo, že Jan Hus umíral na hranici se slovy „Věřím v Boha, Otce všemohoucího...“ – to se zamlčelo. Komunisté Husa přijali a všechno bylo jejich: jeho sochy i památníky, ulice, náměstí... Podobně si bolševici „upravili“ Jana Amose Komenského, analogicky zacházeli i s představiteli umění a vědy 19. století... A svého autora udělali i z přesvědčeného antikomunisty Aloise Jiráska; kdo směl vědět, že tento spisovatel byl senátorem za pravicovou národní demokracii?

Posmrtná integrace kohokoliv do seznamu komunistických svatých zkrátka není pro tuto stranu problém. A bere se důsledně: předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik hned v parlamentní debatě požadoval, aby se opravil Palachův rodný dům.