Dne 13. března 2013 v 19.07 začal z komína nad Sixtinskou kaplí stoupat bílý dým. Novým papežem byl zvolen argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio, narozený 17. prosince 1936 v argentinském Buenos Aires. Jako papež přijal jméno František.

Znovu se potvrdilo, že kdo přichází do konkláve jako papež, vychází z něj jako kardinál: mezi jmenovanými „papabili“ se jeho jméno neobjevovalo. Jediný italský list, liberální La Repubblika jej zařadil mezi ty, kdo by se mohli stát nejvyšším pontifikem.

Fratelli e sorelle, buona sera. Bratři a sestry, dobrý večer,“ pozdravil nový papež zaplněné Svatopetrské náměstí. Nejdřív připomněl svého předchůdce a vyzval k modlitbě za něj. Zazněl Otče náš – a Zdrávas Maria a Sláva Otci. Požádal davy, aby se ztišily a v tichu se pomodlily za něj. Sklonil hluboce hlavu. Rozhostilo se ticho. Pokoušel jsem se modlit u televize.

Při prvním svém veřejném vystoupení působil nový papež věcně, energicky a jako člověk plný síly. Hluboce zbožný.

Přiznám se, že jsem osobnost nového papeže neznal. Ale hned v prvních minutách po zvolení se rozezněla zpravodajská média. Zdá se, že papež František není žádný modernista, i když studoval v Německu. A říkalo se mu „Hlas chudých“. Po Buenos Aires se dopravoval ne v limuzíně, ale veřejnou hromadnou dopravou. Po infekci v mladých letech má jen jednu plíci. Původně vystudoval chemii (marně vzpomínám, ale ne, jistě ne, žádného papeže, který by byl předtím chemik, cíkrev ještě neměla: to není vtip, jsem hluboce přesvědčen, že ve většině případů je v dnešním světě dobře, když duchovní předtím, než se stal knězem, poznal do hloubky nějaký jiný obor lidské činnosti než je teologie). Římané jej snad přijmou dobře, i když není Ital a i když nežil v Římě desítky let už před volbou jako kardinál Ratzinger. Ale Italové byl jeho rodiče, kteří odešli do Argentiny za prací. A až po volbě jsem se také dozvěděl, že podle vatikánských kuloárních indiskrecí získal prý Jorge Mario Bergoglio při předchozí volbě roku 2005 druhou nejsilnější podporu po Josephu Ratzingerovi. A na co přišli pomlouvači? Zatím jen na to, že po jejím nástupu v roce 1976 se prý nepostavil dost energicky proti argentinské vojenská juntě...

Nikdy ještě nebyl papež František.

Nikdy ještě nepřišel papež z Latinské Ameriky.

Poprvé byl zvolen papežem jezuita.

Děkujme Bohu a modleme se za našeho nového papeže s velikou vděčností a láskou.