Zdá se, že Kreml se rozhodl: smíří se s nezávislostí (myslím tím se skutečnou nezávislostí – ta formální mu nikterak nevadila) Ukrajinské republiky – kterou ovšem bude trvale znepokojovat, vydírat a zastrašovat – ale ke svému státu si připojí poloostrov Krym. A bude záviset na síle odporu ve světě, zda Kreml na Krymu vyhlásí i nějaký loutkový stát, jako jsou Jižní Osetie, Podněstří anebo Abcházie; podstatná je pro něj reálná moc nad územím.

Od začátku, od prvních zpráv o demonstracích na Majdanu, mi připadalo, že současný zápas na východě Evropy je také boj duchovní, ne pouze politický; ale teprve tisková konference nejvyššího představitele ukrajinských katolíků východního obřadu (řeckokatolíků) velkého arcibiskupa kyjevsko-haličského Svjatoslava Ševčuka, kterou měl 26. února 2014 v Římě, mi to naplno potvrdila. (Viz: http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=19668.)

Přestože následné události tuto tiskovou konferenci poněkud překryly, chtěl bych se k ní ještě vrátit.

Proč jsme se z našich oficiálních médií, která údajně informovala jednostranně ve prospěch povstalců, například nedozvěděli, že na Majdanu byla i v nejvypjatějších dnech řeckokatolická stanová kaple, kde se sloužila eucharistie (a každou neděli se začínalo mezináboženskou modlitbou, za účasti nejen katolíků, pravoslavných a protestantů, ale i rabína a imáma)?

A to nejpřekvapivější: arcibiskup Ševčuk informoval, že na náměstí zpovídaly desítky kněží. „Pak lidé vycházeli na barikády a byli odhodláni zemřít,“ uvedl.

Stovky tisíc lidí jsou spolu po celé týdny na náměstí – a ani jedna rozbitá výloha, žádné vyrabované obchody,“ řekl kardinál Ševčuk (mimochodem, hovořil krásnou plynulou italštinou), „jediný podnik, který na jeden den zavřel, byl McDonald´s. Možná měli špatné zkušenosti z jiných částí světa, ale pak zase otevřeli.“

Boj o Ukrajinu, který nyní sledujeme (anebo prožíváme), je boj o svobodu. A boj o svobodu je vždy také boj o pravdu – a boj o pravdu je boj o Pravdu, kterou je sám Bůh.