Premiér na dva roky

Prezident Václav Klaus přijal v pondělí na Hradě dvě významné a hojně mediálně sledované návštěvy. Jednak to byl Stanley cup se dvěma hokejisty - jednak Stanley Gross se sto jedna podpisy.

Návštěva Stanleyova poháru byla překvapivější, protože pohár se dosud při svém krátkém letním hostování v Česku na Hradě nestavovával, v tom je rozdíl oproti pánům pověřeným rozhovory o vytvoření nové vlády.

Samo jmenování Grosse do premiérské funkce ovšem překvapivé není. Poukazuje se na to, že současný úřadující předseda ČSSD je dosud nejmladším šéfem vlády, jakého jsme kdy měli, a také nejmladším premiérem ve státech Evropské unie. Jak jsem již ve Skleněném kostele napsal v jiném článku hodnotícím jeho styl a profil, Grossova kariéra je ještě důsledkem listopadové revoluce v roce 1989: začínal od nuly jako jiní, významnější, a startující na výhodnější pozici (získané v "tréninku", jímž byla opoziční činnost za komunistického režimu) - ale startoval mladičký; sama doba cesty na politický vrchol, čtrnáct let, je jistě krátká, ale ne zas tak příliš krátká. Dráha, pro které ji Gross uběhl, nebyla prostě ještě tak zaplněná jinými závodníky, jako by normálně byla.

Jakým bude Stanislav Gross  premiérem? (Tedy pokud se mu ještě podaří proplout mezi svými straníky a koaličními partnery, kteří chtějí totéž, totiž více lukrativních postů.)

Řekl bych, že bude především premiérem krátkodobým.

Nedá se předpokládat, že by za dva roky sociální demokracie porazila ve volbách ODS i komunisty a Stanislav Gross stanul, vyzbrojen premiérskou zkušeností,  jako šéf vítězné strany na pozici sestavovatele té budoucí vlády. To by bylo až příliš veké překvapení. Neznamená to, že jeho kariéra již končí, ale domnívám se, že budeme ještě dlouho a dlouho čekat, než sociální demokraté vyhrají nějaké volby. Alternativou k pravděpodobným příštím vítězům, občanským demokratům, budou za šest let ne socialisté, nýbrž komunisté.

A to není dobrá zpráva.

Tak ať si Stanislav Gross, který prý v době své prezenční vojenské služby v osmdesátých letech vykládal ostatním vojákům večer o disidentu Václavu Havlovi... tak ať si Stanislav Gross té vlády užije.

Kdo ví, co bude na levici potom...