Plastický Karel

Nedokážu odhadnout, jak se na budoucích volebních výsledcích české sociální demokracie projeví, že na jejích předvolebních agitačních koncertech vystoupí skoro celá ”zlatá garda“ české pop music... Ale legrační to je. Tuhle Helena Vondráčková i se zbrusu novou Šárkou Vaňkovou, tamhle bývalá (nebo snad přesto přese všechno i současná?) členka ODS Jiřina Bohdalová, i když pravda, do ODS tato naše národní chytrá horákyně nevstoupila v Praze, ale na Semilsku, kde má chalupu... A ovšem nesmrtelný zombie, který, jak to aspoň uznal sám ministr kultury, žádný zombie není, komm, Karl, komm, Gross už na tě čeká... Nedokážu odhadnout, kolik je mezi českými voliči takových pitomců, aby tenhle showbyznys měl vliv na jejich volební rozhodování - vážně, to by byl průzkum veřejného mínění: kolik procent (nebo snad, bláznivě optimisticky: kolik promile) českých občanů volí podle toho, koho si myslí, že vhodil do urny Karel Gott?


Legrační to je, ale veselé to opravdu není. Někteří novináři dokonce srovnávají populárnězpěváckopolitickou situaci u nás s USA, kde umělci zpívají a agitují ve prospěch prezidentských kandidátů zadarmo, z přesvědčení o jejich kvalitách. Tento rozdíl ale není dán jen tím, že by naši umělci byli o tolik ziskuchtivější či až o tolik bezcharakternější, ale, domnívám se, také tím, že na rozdíl od těch amerických v našich volbách o tolik nejde; nevolíme člověka, který by naši zem poslal, nebo neposlal do války, nevolíme po zážitku zničení Hradčan arabskými teroristy (což by tak asi mohl být ekvivalent útoku na newyorkskou dvojici mrakodrapů). U nás jsou volby takříkajíc sousedské, a k naší národní sousedskosti Karel Gott patří... Ovšem jen by nemusel tak rychle měnit favority, Husák, Havel, Klaus, Gross, jde to za sebou tak rychle, podobně, jako defilé měnících se Gottových milenek...


Nedokážu exaktně ohodnotit a odhadnout, jak se do volebních výsledků ČSSD promítne účast skoro celé normalizační zpěvácké gardy na soc. dem. agitačních koncertech; ale řekl bych, že málo.


Nevím, snad jsem v tom bláznivě velký optimista.