Ach jo! Po téměř sedmihodinové debatě včera (6. září 2017) Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR rozhodla o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.
Debatu přímo přenášela Česká televize, je před volbami, a tak se poslanci snažili – a nemluvili jen o kauze Čapí hnízdo. Oceán, oceán slov. Sledoval jsem to jen asi hodinu a cítil jsem přitom především hrůzu z toho, do jakých vrcholků lhaní, tedy jeho zneužití, dovedli lidský dar řeči někteří poslanci, zejména ti z Babišova hnutí Ano. Několik z nich se vracelo k řečnickému pultíku stále znova a byli tak přesvědčiví, že člověk se musel v duchu sám ubezpečovat, že se mu to celé nezdá, že věci jsou tak, jak jsou, a ne nějak, ale úplně jinak... Jediný příklad za desítky podobných – „Že Andrej Babiš chtěl skrýt své vlastnictví tím, že je převedl na svou partnerku a na své děti, které se jmenují stejně, tak tomu snad nemůže věřit vůbec nikdo!“ volal Jaroslav Faltýnek – a zopakoval to pak ještě několikrát v médiích. Jak jasné, že! Jenom pan poslanec jaksi neřekl, že toto převedení majetku Babiš nezveřejnil, že ještě letos na jaře nikdo nevěděl, že vlastníky akcií na doručitele, tedy anonymních, byli právě Babišovi blízcí příbuzní.
Poslanecká sněmovna tedy rozhodla velkou většinou o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání – rozhodně nejde o maličkost či o banalitu. Nemusíte být psychoanalytik, abyste z tváří a z vystupování obou politiků poznali, že mají strach. Ocitli se v těžké situaci. Mají do spiknutí všech tradičních stran proti jejich čistému a reformnímu hnutí zahrnout i policii a také státní zastupitelství? To by znamenalo popřít právní stát a vůbec základy života v této zemi... A uvěří jim to někdo? Přiznat, že policie a státní zastupitelství mají pro svoje jednání dobré důvody? To taky nešlo... Nakonec se babišovci rozhodli jednat tak jaksi napůl – trestní stíhání a policii se snažili co nejvíce znevážit a vyvrátit (státní zastupitelství při tom nechávali spíš stranou), ale požádali sněmovnu, aby je k trestnímu stíhání vydala. A každý z nich pro své vydání hlasoval – pro vydání té zcela neschopné a zkorumpované policii! Ale jejich poslanci přitom opustili sál a nehlasovali – ani nahá, ani oblečená, ani pěšky, ani na voze.
Sama věc je přitom v principu až průzračně jasná a celý oceán pronesených slov úplně zbytečný: druhý nejbohatší Čech, někdo, kdo měl ročně zisk, ne obrat, zisk, deset miliard korun, získal dotaci určenou pro malé a střední firmy – to přece nemůže být legální, ať už se k tomuto výsledku dospělo jakkoliv.
Celá kauza Čapí hnízdo má ještě jeden veliký význam: ukáže, nakolik jsou Češi myslící, nebo nemyslící, svobodný, anebo demagogií ovladatelný národ. Vyhraje Babiš volby? Bude premiérem? Kolik milionů lidí mu bude stále věřit?