Je nepochybně chybou platné české ústavy, že může (a v případě Rusnokovy vlády, neblahé paměti, skoro půl roku) v našem státě existovat kabinet bez opory v Poslanecké sněmovně. Jak dlouho potrvá, než se na smetiště (ne na smetiště dějin, jenom na smetiště) odebere současná Babišova vláda? Já vím, není to důležité, Andrej Babiš má před sebou ještě další jmenování za premiéra od Miloše Zemana a další od předsedy Poslanecké sněmovny... Aniž by mu vyslovila důvěru sněmovna, může vládnout ještě roky, pokud si to většina zákonodárců bude přát. Přesně tak: některé strany z těch, které při včerejším (16. 1. 2018) hlasování o důvěře řekly Babišově vládě své Ne, jej kdykoli podpoří v jakékoli konkrétní personální či politické záležitosti, na které se s ním dohodnou.
Pád své vlády (pokud to tedy byl pád) nesl včera Andrej Babiš klidně, ostatně sám už dlouho říkal, že nedůvěru čeká – zato blížící se hlasování o jeho vydání k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo jej rozpaluje doběla: stačí jen výrazy z Babišovy ranní tiskové konference 16. ledna: ta kauza je „prasárna a svinstvo“, „sprostota a bezohlednost“, „sprostota a bezohlednost“ (dvakrát), „stále lež dokola“, protože „žádný důkaz není“, „žádný důkaz není“ (mnohokrát), „no kde je ten důkaz, žádný není“, to jenom „Bakalové média“ píší ne o faktech, nýbrž „o spekulacích a samých smyšlených věcech a lžích“. Kdo by Andreji Babišovi neuvěřil, že je studánka čistoty, pravdy a nevinnosti – když všechny ostatní tak často a hlasitě obviňuje ze lži?
Ale proč se tak rozčiluje, když současně říká, že policie v našem státě je nezávislá a vyšetřuje dobře (snad jen s výjimkou právě toho policisty, co vyšetřuje Čapí hnízdo) a že se nechá k trestnímu stíhání vydat?
Bude to asi zase tak jako v minulé sněmovně: pro své vydání budou hlasovat samotní Babiš a jeho druh Faltýnek („vymyšlené, účelové, ten policista nemá žádné důkazy, policie zatajuje a zamlčuje důkazy, které svědčí v náš prospěch“ – zase Faltýnkovy výroky z tiskové konference 16. ledna). Ale poslanci jejich strany odejdou ze sálu – komedie a fraška. Sněmovna jako celek nicméně oba podezřelé k trestnímu stíhání vydá.
Síla anebo slabost vlády práva v České republice se ukáží v dalším průběhu událostí.