Debata uchazečů o pozici hlavy státu v zaplněném operetním a muzikálovém divadle: jak příznačné.
Symptomatický moment. Miloš Zeman: „Jednal jsem o migraci s kancléřkou Merkelovou a řekl jsem, že když si někdo pozve hosty, neposílá je k sousedům na oběd.“ Co bylo dál? Stoupenci Miloše Zemana mají patrně za to, že kancléřka se zastyděla, pochopila a zcela změnila svoji imigrační politiku a od těch dob už nám příval uprchlíků nehrozí, ještě že máme v čele republiky Miloše Zemana. „To nebylo jednání, to byl bonmot,“ řekl Jiří Drahoš.
Stejně tak, když se Zeman holedbal, že Dublin 4 by nikdy nepodepsal, mu Jiří Drahoš připomněl, že prezident tyto dokumenty nepodepisuje. Faktická moc českého prezidenta je velmi malá, jsme parlamentní demokracie. Velký je ale vliv.
Faktická moc prezidenta je zato veliká ve chvíli, kdy začne ústavu znásilňovat. Vláda, která v tuto chvíli v Česku vládne, odvozuje svoji legitimitu sice od voleb, avšak nikoli od voleb do Poslanecké sněmovny, nýbrž od voleb prezidenta republiky před pěti lety. Vládne jenom proto, že Miloš Zeman rozhodl, aby vládla. Šest neděl, co vláda Andreje Babiše řídí zemi a provádí personální čistky v ústředních orgánech, je u nás de facto nikoli parlamentní, nýbrž prezidentský systém. A ještě tomu tak bude a nikdo neví, jak dlouho tomu tak bude. Pokud to někdo myslí s demokracií v naší republice vážně, měl by si přát, aby prezidentem nebyla žádná takzvaně silná osobnost, nýbrž klidný a svědomitý úředník.
Ale ne. Právě jako takzvaně silnou osobnost jej stoupenci Miloše Zeman volí. Nedá se říct, že mu odpouštějí opilství, vulgární slova, řeči o kalašnikovu, mstivost, urážení lidí, neschopnost přiznat chybu a vyslovit omluvu. Volí ho právě kvůli těmto jeho charakterovým vadám, protože v nich spatřují znaky síly.
Prezidentem České republiky bude ten, jehož voliči dokáží silněji řvát, domnívalo se patrně prozemanovské publikum včerejší (23. 1. 2018) debaty. Miloš Zeman zvítězil.
Oba kandidáti byli dobře připravení, Miloš Zeman byl agresivnější, Jiří Drahoš se nenechal vyprovokovat. Potvrdilo se, že druhé kolo prezidentské volby je referendem mezi svědomitostí a nesvědomitostí. Co zvítězí?