V poštovní schránce mi dnes přistály tři letáky. Dva profesionálně vytištěné, jeden amatérsky vyrobený na počítači.

Slušnost je síla! Zvolte změnu! říkal mi ten první vytištěný s obrázkem Jiřího Drahoše na lícové straně a na rubu mi kromě dalšího sděloval: Jsem zásadně proti migračním kvótám a Financování mé kampaně je, na rozdíl od protikandidáta, zcela transparentní. Ale nadšení stoupenci Miloše Zemana sdělují: Občané! Nevolte Drahoše! Je přece pro islámskou imigraci. Zeman je vlastenec. Přece! Jako by to byla samozřejmost, všeobecně známá skutečnost, kterou není třeba dokazovat, stačí ji jen připomenout. Druhý, profesionálně vytištěný leták, kterým mě obdarovali aktivisté prezidentského kandidáta Miloše Zemana (kteří, jak známo, nekonají vůbec žádnou předvolební kampaň, ale tento text otiskli ve formě inzerátu i v několika novinách), je ještě daleko naléhavější, dokonce klade mezi Jiřího Drahoše a imigranty rovnítko a sugeruje, že Jiří Drahoš není jeden z nás, protože nám chce vzít tuto zemi: STOP IMIGRANTŮM A DRAHOŠOVI TATO ZEMĚ JE NAŠE! VOLTE ZEMANA!

Co si o mně tito nevolební zemanovští aktivisté myslí? Že si nedokážu přečíst, jaký je doopravdy postoj Jiřího Drahoše? Že nevím, že Miloš Zeman, když už jsme tak u toho, čí je tato země, zařadil mezi své oficiální hradní poradce i čínského občana, podzřelého z toho, že je ve skutečnosti důstojníkem tajných služeb Čínské lidové republiky?  

Vzpomínám si na starší ženu, jež při předchozí prezidentské volbě dala svůj hlas Miloši Zemanovi, ačkoli, jak říkala, jí není vůbec sympatický; měla však strach, že kdyby vyhrál Karel Schwarzenberg, sebral by jí její domeček, který získali její rodiče po vyhnání Němců...

Je nemravné agitovat šířením strachu, a ještě nemravnější je šíření strachu prostřednictvím lží. Miloš Zeman, jak předvedl před pěti lety a předvádí i dnes, nemá s takovými metodami problém. Doufám, že sázka na strach a bezmyšlenkovitost mu tentokrát už nevyjde. Že tato země patří nám, ne blbcům.