Neprofesionalita a profesionálové
Bylo nás v neděli v Praze na Letné čtvrt milionu.
Když k mikrofonu přistoupil Zdeněk Svěrák, najednou mu bylo dokonale rozumět každé slovo – řečníkům, kteří nepřišli ze showbyznysu a mluvili před ním, jsem (byl jsem totiž dost vzadu) mnohdy nerozuměl. Organizace měla nedostatky, projevy se opakovaly, to i demonstrace v listopadu a prosinci 1989 byly organizovány o hodně líp.
Bylo hodně poznat, kdo z vystupujících je zvyklý na mikrofon a kdo není: včetně hlavního organizátora Mikuláše Mináře. Ale připojím se k těm, kteří říkali, možná až příliš často: klobouk dolů před ním!

Spontaneita
Ale právě neprofesionalita přispívala k příjemnému dojmu z manifestace; obraz zástupů neurčovaly nějaké technicky dokonale vyrobené transparenty, ale nespočetné transparenty často jen neumělé, rukou psané, třeba jen několik slov na kusu papndeklu: VČELY TĚ NEMAJ RÁDY, ANDREJI; a partner vedle: MOTÝLE TAKY NE.
Vtip, především vtip. Maminka nese v šátku zachumlané dítě – a v ruce drží na tyčce transparent se slovy: SVÉ DĚTI NOSÍM, NEUNÁŠÍM.
A svoboda, svoboda, svoboda! Jeden z nejdelších a největších transparentů byl ostře zaměřen proti sociálním demokratům – což nebyla pozice organizátorů; ale nikdo nikoho neomezoval, nikdo nic neredigoval. Takže: občas i vulgarity, které se mi nelíbily. Ale i ty jsem v atmosféře demonstrace akceptoval. Nemusíme mít všichni stejný slovník.
JSEM NA CHLAPY. S VÝJIMKOU BABIŠE. No dobrá, soudit tě nebudu.

Pravda a láska
Transparenty byly vyzdobeny i činžáky naproti na Letné: NENÍ NÁM TO JEDNO. A také: JDI DO ŘEPKY!
Ale největší zněl: PRAVDA A LÁSKA MUSÍ ZVÍTĚZIT NAD LŽÍ A NENÁVISTÍ – ano, takto správně, „musí zvítězit“, ne „zvítězí“, řekl Václav Havel. A nebyl to jediný takovýto plakát. Nevedeme nakonec znova ten starý boj Václav Havel versus estébáci!?

Dlouhá trať
„Jde o běh na dlouhou trať,“ řeklo se několikrát.
Nepochybně.
V jednom z projevů zazněl, nevím, nakolik autentický, citát z Mahátmy Gándhího: „Nejdřív vás ignorují. Potom se vám posmívají. Pak proti vám bojují. A potom prohrají.“
A tak to bude.