Milí čtenáři v karanténě, v dnešní domácí lekci mateřského jazyka si on-line na webu procvičíme správné používání jednoho důležitého přísloví z bohaté pokladnice moudrosti našich předků: Když dva dělají totéž, není to totéž. 

Hejtmanka za ANO Jaroslava Pokorná Jermanová ohlásila, že Německo na základě zákazu vývozu neumožnilo vývoz ochranných pomůcek pro Středočeský kraj. Stranou ponechme, že zabavený kamion pravděpodobně nikdy neexistoval (německá strana s velkou chutí nabídla, že po něm bude pátrat, když budou dodána konkrétní fakta; fakta dodána nebyla, patrně jejich vývoz neumožnil někdo ve Středočeském kraji); zajímavé však bylo, že v téže době už platil stejný zákaz vývozu ochranných pomůcek z ČR. Zkrátka, zákaz vývozu od nás je oprávněný nástroj ochrany občanů naší krásné vlasti, zákaz vývozu téhož z Německa je skandál. Když dva dělají totéž, není to totéž.
Současný starosta Budapešti Gergely Karácsony byl do čela hlavního města Maďarska zvolen díky veřejně přiznané široké koalici socialistických stran a Jobikku, strany nazývané extremistickou, což měl být důkaz jeho politické obratnosti a naděje pro celé Maďarsko. Když byl v Durynsku zvolen v tajné (!) volbě člen liberálů Thomas Kemmerich, spustily levicové strany ohromný pokřik, že byl jistě (?) zvolen hlasy AfD, a proto byl přinucen odstoupit. Zkrátka, když se s tzv. extrémní pravicí spojí levice, je to politika, kterou je třeba podporovat. Když se s tzv. extrémní pravicí spojí pravice, je to politika, které je třeba odporovat. Když dva dělají totéž, není to totéž.
Politicky obratný starosta Budapešti Gergely Karácsony tedy v minulých dnech oznámil, že převezme úkoly a kompetence městského zastupitelstva, aby se volení zástupci nemuseli scházet. Protože je z levicové opozice, je to projev ohleduplnosti a snahy urychlit rozhodování v krizové době. Centralizace probíhá i na úrovni státu – nouzový stav posiluje postavení vlády, parlament se však schází a zasedá a schůze musí být svolána na návrh 20 % poslanců. Přesto se Orbánovi vyčítá, že chce obcházet volené zástupce lidu (proč by to dělal, když má v parlamentu většinu?). Inu, když dva dělají totéž, není to totéž.
Zkusme si představit, že by byl v Maďarsku výjimečný stav a premiér Orbán by jej šestkrát prodloužil na dobu více jak dvou let a pak ho nahradil zákonem, ve kterém by ministr vnitra a policejní ředitelé měli pravomoc omezit svobodu pohybu podezřelých i bez soudního povolení. Nebo kdyby mohla být v Maďarsku zavřena taková zařízení, kde existuje podezření (bez nutnosti důkazů), že se v nich podporují myšlenky a teorie podporující terorismus. Pomohlo by mu, když by argumentoval tím, že stejný zákon platí ve Francii? Těžko, když dva dělají totéž, není to totéž.
Mnozí čeští žurnalisté (a deník Guardian, jejich obvyklá studnice vědění o dění ve střední Evropě) se obávají o stav demokracie v Polsku a Maďarsku – považte sami: Polsko nechce odložit prezidentské volby navzdory nouzovému stavu a nadále počítá s jejich květnovým termínem. V Maďarsku by se zase po dobu nouzového stavu neměly konat žádné mimořádné volby a referenda (nikoliv žádné volby, jak se tvrdilo v Lidových novinách).
Když dva dělají opak, stejně je to totéž, jedná-li se o Polsko a Maďarsko.