Začínáme další měsíc; březen začátek karantény, duben celý v karanténě a nyní květen, měsíc postupného mírnění karantény. Kdy jsme jindy zažili tak jako dnes tiskovou konferenci vlády konanou na Prvního máje dopoledne – a přenášenou živě Českým rozhlasem i Českou televizí!? Ale má to svou logiku; začíná rozšířený víkend – a dnes odpoledne už bude mnoho lidí někde na chatách a chalupách, a tam nejspíš nebudou sledovat televizi.

Členové vlády vyhlašovali různá postupná rušení karanténních restrikcí jako když rozdávají hodným dětem bonbony. (Ale jestli budete zlobit, nedostanete nic!)

Ale aspoň se dnes nekonají různá mecheche politických stran a spolků (tedy aspoň doufám, že se nekonají, uvidíme večer ve zprávách). Na Prvního máje – všude hudba nehraje. Nevidel som dneska sprievod májový a na ňom mládež, celkom novú…

Veřejnoprávní média (která se nyní chovají jako vládní) nás zasypávají informacemi jak důlní inženýři šutrem vytěženou šachtu. Ale – abych citoval Týdeník Echo (č. 18, s. 24) – ty nejdůležitější, pro lékaře, vědce i ekonomy nezbytné údaje vláda zveřejnit odmítá: jsou to anonymizovaná data „kdo jsou čeští nakažení, kolik jim je let, jaký měli průběh infekce, ostatní příznaky a jiné nemoci, jestli jsou příslušníky rizikových skupin a také to, kde se pravděpodobně nakazili“.

Postavy, které se objevují stále znova a znova na stále nových tiskových konferencích, mi připadají jako vládní junta, která ovládla náš stát – ovšem jen kvůli tomu, aby nás zachránila; vždycky každá junta se chopí moci jen proto, aby zachránila národ, zpravidla v tom posledním okamžiku. Přitom ale tato garnitura skutečně zachránila národ – protože nejhorší by bylo, kdyby se nevládlo vůbec (to už jsem myslím nejmíň jednou napsal). Štve mě to ale a jde mi to na nervy o to víc, ne o to míň. Zvlášť když pomyslím na stále nové snahy vlády schovat pod koronavirový plášť nejrůznější zákony a ustanovení, která by jinak prosazovala těžko, a možná vůbec, naposled rozhodnutí, které fakticky znamená zelenou pro výstavbu nových jaderných kapacit Nový jaderný blok se má stavět v Dukovanech; proč v Dukovanech, když se předtím hovořilo o Temelínu? A kde je nějaké mezirezortní připomínkové řízení? A stanovisko vládní jaderné komise? Ale no tak! Máme přece koronavir! Jde o životy nás všech! Na nic takového není čas! Spolu to zvládneme!