Přiznám se, že je pro mě čím dál těžší sledovat zákruty myšlení předsedy naší milé, demokraticky zvolené vlády. Jistě, v základu je to jednoduché: všechno, ale úplně všechno, co Andrej Babiš dělá anebo říká, má jen jeden cíl: vyhrávat volby a udržet se u moci. Jenže! O čem si to Andrej Babiš myslí, že mu zvýší voličské preference? Takže uvažování o jeho slovech a krocích je nakonec jen rozmýšlení o tom, co si tento politik myslí o českém národě, co si myslí (on a jeho dobře placení poradci), že zabere... A to není příliš povzbudivý obraz.

Nejnovější příklad: pan premiér vyhlásil záměr zrušit superhrubou mzdu.

Zabere to? Vzrostou Andreji Babišovi preference? Čau, lidi!

Tedy: superhrubá mzda je účetní pojem, ten se tak snadno „zrušit“ nedá – myslí se zrušit použití superhrubé mzdy jako základu daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.

Superhrubá mzda je typicky český daňový konstrukt. Každý víme, co je to hrubá mzda, jejíž výši známe jen z výplatní pásky a je to pro nás vlastně jen imaginární číslo, a co je to „čistá ruka“, tedy peníze, které za svou práci skutečně dostaneme na dlaň, respektive na účet v bance. Superhrubá mzda znamená, že do onoho „imaginárního čísla“ se započte všechno, co já jako zaměstnanec stojím svého zaměstnavatel: tedy k hrubé mzdě ještě zdravotní a sociální pojištění; základ daně se tak zvýší zhruba o třetinu. Zdanění ze superhrubé mzdy se u nás používá od roku 2008, kdy si je vymyslel jako finanční základnu pro plánovanou důchodovou reformu tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek – a bylo uzákoněno jen do roku 2015. Kalousek ovšem přestal být ministrem financí, reforma důchodů nenastala, rok 2015 uplynul a tento způsob zdanění platí dál…

Zrušení superhrubé mzdy“ je stálicí předvolebních slibů všech možných stran – ale žádná strana, která se dostala k moci, je ještě neuskutečnila; bolelo by, stát by přišel o desítky miliard korun.

Zvlášť legrační je seznam tanců kolem superhrubé mzdy, které za tu dobu, co je v politice, předvedl právě Andrej Babiš, nejdříve jako opoziční a pak jako vládní politik. Už jako vládní politik superhrubou mzdu například velice kritizoval na sjezdu své strany v roce 2015 – místo aby ji jednoduše zrušil. Zrušení superhrubé mzdy stálo i v tehdejší koaliční smlouvě mezi ANO, ČSSD a KDU-ČSL – a nic. Zrušení, zrušení… Chytrý krok podniklo před dvěma roky Ministerstvo financí: poslalo rovnou do připomínkového řízení návrh na zrušení superhrubé mzdy a zvýšení sazeb daně z příjmů fyzických osob na úroveň 19 % a 24 %. A nic…

Teď nám tedy Andrej Babiš znovu oznámil, že chce zrušit superhrubou mzdu.

Chce nechce – kolikrát nám to ještě oznámí?