Andrej Babiš nás včera (8. 2. 2023) obdařil další tiskovou konferencí plnou agresivních výpadů a útoků (ve kterých následně pokračovali ve svých mediálních vystoupeních další představitelé ANO).

Když nějaká demokratická strana prohraje volby, vyvozují se z toho důsledky, včetně personálních. Odhlédneme-li od zaměstnanců, jakkoli důležitých (kteří odešli prý po dohodě), nastala ve vedení hnutí ANO po včerejším zasedání předsednictva jediná změna: Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje, který říkal, že Andrej Babiš není vhodný kandidát na prezidenta – což se přece potvrdilo – už není místopředseda hnutí.

A Andrej Babiš odstartoval další předvolební kampaň – další kapitolu své permanentní předvolební kampaně před všemi příštími volbami...

A ANO dále přitvrdilo. Označil Babiš v té předchozí, prezidentské kampani Petra Fialu za barbara? Ne. To zaznělo až včera: podle Aleny Schillerové vláda páchá „barbarské boření jistot“ prosazených hnutím ANO... I polemika s Andrejem Babišem a neochota nechat se od něj jen tak urážet obdržela nový název: „obsesivní nenávist“.

Politologický slovník byl obohacen o nový termín: HLAVNÍ TVÁŘ. Hlavní tvář je někdo, kdo je víc než všechny ostatní tváře, včetně ministrů a poslanců, kteří jsou tím pádem tvářemi vedlejšími, ale zároveň je taková tvář, jakkoli hlavní, míň než tvář Andreje Babiše.Ten ustoupí do pozadí, ale ponechá si všechny funkce (tedy předsednictví hnutí a poslanecký mandát) a bude politicky aktivní. Je vám to celé jasné? Rozumíte tomu? Pokud ano, jste ideální volič hnutí ANO.

Hlavními tvářemi byli na zasedání předsednictva ANO ustanoveni Karel Havlíček a Alena Schillerová. Budou to mít těžké: mají být mediálně viditelnější než Andrej Babiš – ale současně, to je každému jasné, jej nesmějí převýšit nebo zastínit. Je to možné? Není; ale Havlíček s Schillerovou to dokážou.