Výrobky čínských společností Huawei a ZTE žádnou bezpečnostní hrozbu nepředstavují, říká prezident České republiky – a to v programu té nejbulvárnější stanice na českém televizním trhu (ovšem citují ho vzápětí všechna seriozní média). Příslušné instituce České republiky autorizované a technicky i personálně vybavené k tomu, aby vydávaly stanoviska v této věci, mají opačný názor; to Milouši Zemanovi nevadí; a protože lze jen těžko uvěřit, že by Hrad měl pro zkoumání elektronické komunikace lepší vybavení než BIS a NÚKIB, Zeman (tentokrát pečlivě upraven, s kravatou a v obleku, ne pouze v kostkované košili, což svědčí o významu, jejž hlavička našeho státu svému pročínskému vystoupení přisuzuje) se odvolává na jakési stanovisko německé tajné služby, podle kterého ZTE a Huawei žádné bezpečnostní riziko nepředstavují. Němci mají, domnívá se Milouš Zeman, lepší techniku, lepší lidi a lepší kontakty než jejich čeští kolegové. Možná, že ano, jenže citované německé stanovisko se nikde dohledat nedá (snad špatně hledám – Milouš Zeman mi ovšem žádný přesný odkaz neposkytl) a možná, že toto stanovisko ani neexistuje, asi tak, jako článek Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman. Přičemž opatření proti špionáži skrze techniku firmy Huawei přijaly USA, Kanada, Spojené království, Francie i zmíněné Německo. Má nás Milouš Zeman všechny za blbce? Nepochybně ano.
Děsivé je, jak se do Zemanova vystupování vrací slovník i metody někdejší komunistické propagandy. Především: jedná se o „kampaň“. Oběma institucím, NÚKIB a BIS, nejde o ochranu České republiky, jednají v obchodní zájmu západních konkurentů čínského průmyslu, vyhlašuje Zeman. A když se řekne Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, je to málo, je třeba dodat: Dušan Navrátil, je třeba ukázat prstem na konkrétního viníka. (Příště se už řekne „ztroskotance a samozvance“?) Stejně tak k BIS se musí uvést jméno Koudelka. Oba „ohrozili vážným způsobem zájmy České republiky“. Co je to? Zloděj křičí: chyťte zloděje.
Ale Zemanův boj za čínské zájmy pokračuje dál. Peking chystá, vyhrožuje český prezident, který, jak vidíme, má přímé informace z nejužšího vedení Číny, „odvetná opatření“. Odvetná opatření – to znamená, že se Češi nějak provinili? Troufli si něco říct proti čínskému komunistickému kapitalistickému císařskému Majestátu? Za trest prý jsou ohroženy investice automobilky Škoda v Číně a nové, osmapůlmiliardové investice Huawei v Česku. Tedy hospodářské sankce? Ale sankce jsou přece neúčinné a vůbec naprosto k ničemu, jak sám Zeman do omrzení opakuje, když jde o západní sankce proti Rusku. Zato východní sankce proti Česku asi účinné jsou, respektive být mohou. Co dodat? Čína jistě nebude sankcemi trestat sebe samu. Naopak, právě ke znemožnění investic Číny do svých nejcitlivějších národních sítí již přpřistupují západní země. Pokud by Číňané do našich elektronických sítí neinvestovali, bylo by to plus, ne mínus pro naše národní hospodářství i pro naši bezpečnost.
Nejhorší na tom všem není to, jak vehementně prezident České republiky hájí cizí zájmy, na to jsme si už zvykli. Nejhorší je, jak mírně a laskavě na jeho vlastizrádná slova reaguje ostatní česká politická reprezentace; když Milouš Zeman svého času zhanobil slovenské pivo Šariš, byla tehdejší slovenská reakce mnohem odmítavější a odhodlanější a přesnější než česká reakce dnes, když tento pozoruhodný politik hanobí oficiální orgány České republiky. Přičemž pivu Zeman rozumí rozhodně lépe než telekomunikacím.