Výsledek dlouhých hodin politického vyjednávání je tady: Evropskou komisi povede současná německá ministryně obrany Ursula von der Leyen. Ruku pro ni nakonec v kruhu premiérů a prezidentů zvedli všichni – kromě německé kancléřky, která se zdržela; taková je politika: Angela Merkelová respektovala, že proti paní von der Leyen jsou němečtí sociální demokraté, její koaliční partneři v Berlíně.
Ursula von der Leyen je v Německu velmi známá, i když, zejména mezi levicí, taky dost kontroverzní politička; u nás její jméno prakticky nikdo nezná. Co to je, ptají se Češi, zejména té nejstarší generace, Evropě bude vládnout Němka, a ještě se šlechtickým „von“ ve jménu – a ministryně obrany? Tak tedy základní fakta: Ursula von der Leyen se narodila 8. října 1958 v Ixelless/Elsene, což je součást bruselské aglomerace, mluví od dětství německy i francouzsky a chodila do bruselské školy s celodenní péčí, kde prý byla šťastná; její maminka pracovala jako novinářka pro německý tisk. Paní ministryně se nenarodila jako „von“, její rodné jméno je Ursula Gertrud Albrecht, příjmení von der Leyen získala po manželovi, který také není žádný armádní důstojník, nýbrž lékař, stejně jako ona (a syn lékaře, nikoli důstojníka), nadto profesor ve svém oboru interní medicíny; vzali se hned po promoci, žijí spolu již 33 let a mají – neuvěřitelných – sedm dětí. Řeči o tom, jak se současní západní politici brání dětem, tedy pro paní von der Leyen neplatí.
Ursula von der Leyen je dáma s neuvěřitelnou energií. (Ostatně slovo Ursula znamená „malá medvědice“, budiž řečeno na okraj.) V různých ministerských funkcích, dřív vždycky v sociální a rodinné oblasti, ne na obraně, kde zažila nejrůznější peripetie, působí nepřetržitě od roku 2003, nejdřív na zemské dolnosaské a pak na federální úrovni. Předtím pracovala jako lékařka a vědkyně, a to i ve Stanfordu v Kalifornii. Jen tak mimochodem: po příchodu na Ministerstvo obrany našla v depozitáři zapomenutý originál Marca Chagalla, Žena s dítětem a pověsila si ho do kanceláře. Jejím koníčkem je jízda na koni.
Paní von der Leyen podporuje (snad ještě víc než Angela Merkelová) co nejtěsnější integraci Evropské unie; je velká bojovnice proti tradičnímu rozdělení rolí mezi mužem a ženou (na rozdíl od bezdětné Angely Merkelové). V červnu 2017 hlasovala (rovněž na rozdíl od Merkelové) pro uzákonění manželství homosexuálů; diskusí před přijetím zákona se (stejně tak jako Merkelová) prakticky nezúčastnila.
Tak tolik jen stručně, ať víme, s kým máme tu čest.