Nám, vesničanům z malých vesnic, myslím ani v čase karantény celkem nic nechybí. Určitě nic materiálně. Ve sklepě je třicet kilo cibule a dva metráky brambor, ve spíži zavařenin na měsíce, o obsahu mrazáku nemluvím, slepice usilovně snášejí. Tak to u nás na vesnici zatím ještě chodí.
Jsem teď v pracovní neschopnosti po prodělaném zápalu plic. Teď už je ta neschopnost spíše preventivní, cítím se dobře. Ale paní doktorka míní, že právě během epidemie mám o důvod víc se držet stranou. Obec tedy jako starosta řídím distančně. (Pan místostarosta, občanským povoláním personální a obchodní ředitel Jednoty Rakovník, 68 prodejen, je teď na roztrhání.) Výhoda je, že se v obci zrovna moc neděje. Lidé jsou zavření doma a velmi omezenou úřední dobu využívá málokdo. Obecní zaměstnanci pracují v omezeném režimu. Zajistili jsme seniorům roušky (těm, kteří si neporadili sami), nabízíme pomoc s nákupy a další pomoc, ale rodiny naštěstí fungují a nikdo celkem o nic nežádá.
Tak jsem alespoň naladil banjo a po večerech hraju a zpívám ze dvora. Bydlíme prakticky ve středu naší vesničky, takže mne může slyšet poměrně dost spoluobčanů. Šel bych zazpívat i od kapličky nad vesnicí, ale večer nemám vycházky! Můj repertoár je velmi rozsáhlý a neustále jej rozšiřuji. Umím lépe na kytaru, u banja (je daleko lépe slyšet) zvládám zatím jen šest akordů. Přesto by člověk nevěřil, kolik písní se dá na šest, ale co to říkám, na tři akordy zahrát. Kromě písní z repertoáru skupiny Greenhorns a Waldemara Matušky zpívám lidovky, dnešním novým hitem byla Holka od Okolků od Hašlera (tam je akordů víc, hrál jsem mimořádně na kytaru). A skvěle zpívám v G dur Na tých panských lukách. Když se rozparádím, přejdu do C dur a to by mně už záviděli i Jožka Černý s Jožkou Šmukařem! Sousedé zatím nic neříkají, květináč mi zatím na dvoře žádný nepřistál.
Volný čas využívám následovně: myji doma nádobí (manželka s dcerou přes den pracují), peču chléb (je to radost a výsledky se dostavují) a hlídám vnuky – z vesnice vedou různé cesty, kam s kluky chodíme. Nejvíc k lesu, trochu míň k rybníku a bělidlu pod vesnicí, kluci jsou divocí a ve třech se u vody dají těžko uhlídat. A bývalý lom, Přílepská skála, je pro kluky hotové eldorádo. Pro moje nervy ovšem taky!
Modlím se denně růženec, každý den v týdnu má svůj úmysl. S manželkou se modlíme breviář, ranní chvály nebo nešpory. Na mši chodíme virtuálně; naposledy jsme byli ve Ptení; je to zajímavá zkušenost a překvapivě obohacující.
Taky mám v plánu udělat několik laviček do přírody, k lesu a podobně. Ale budou zakotvené do země, loni mi jednu u lesa po měsíci ukradli.


Vypadá to všechno jako jedna velká idyla. Opravdu si nemám nač stěžovat, ale idyla to není. Jsem z té současné doby zmatený, postrádám zkušenost, která by mi pomohla se zorientovat a nějak se k situaci postavit. To nemám na mysli obec. Tam je mi jasné, že zchudneme (Česká spořitelna nám již napsala, že její experti čekají dvacetiprocentní pokles obecních příjmů v tomto roce), ale takovou dobu jsem již zažil, prostě se jen vrátíme o pěkných pár let zpátk

Vypadá to všechno jako jedna velká idyla. Opravdu si nemám nač stěžovat, ale idyla to není. Jsem z té současné doby zmatený, postrádám zkušenost, která by mi pomohla se zorientovat a nějak se k situaci postavit. To nemám na mysli obec. Tam je mi jasné, že zchudneme (Česká spořitelna nám již napsala, že její experti čekají dvacetiprocentní pokles obecních příjmů v tomto roce), ale takovou dobu jsem již zažil, prostě se jen vrátíme o pěkných pár let zpátky. Nevím, zdeje lepší nechat populaci promořit a riskovat životy, nebo držet karanténu a nechat chřadnout ekonomiku do té míry, že to nebude muset unést. Nevím, zda je lepší nechat populaci promořit a riskovat životy, nebo držet karanténu a nechat chřadnout ekonomiku do té míry, že to nebude muset unést. Víc fandím restriktivnímu přístupu, protože si v případě promoření neumím představit, jak by se rizikové skupiny daly doopravdy efektivně ochránit. Neumím si také představit, že možná budeme celé měsíce bez mše svaté, že nebudou fungovat farní společenství, duchovní obnovy, poutě. A hospoda, ta mi taky chybí!