Dnes (12. března 2020) v 7 hodin ráno jsem byl na mši svaté v klášteře. Bylo nás v kapli včetně kněze deset; při příchodu jsme se všichni požehnali svěcenou vodou z kropenky a kněz nám všem při pozdravení pokoje podal ruku. Jinde se už několik dní bohoslužby zahajují instruktáží, jak přijímat Sanctissimum na ruku, protože přijímáním do úst se šíří koronavirus...
A po 14. hodině jsem se z televize dozvěděl, že česká vláda přijala celý dlouhý seznam protivirových opatření. Hospody musejí zavírat ve 20 hodin. Policie bude kontrolovat, zda se lidé v karanténě necourají někde po venku. Jedinou volnou hranicí je ta s Polskem, protože Německo a Rakousko naše vláda zařadila na seznam zemí, odkud nikoho nechceme, a nás zase zařadilo, prakticky ve stejnou chvíli, na svůj obdobný seznam Slovensko.
Ale hlavní je, že vláda vyhlásila nouzový stav, a to už dnes od 14 hodin. Takže ve chvíli, kdy to premiér oznamoval, už nouzový stav asi čtvrt hodiny platil. Čím vláda nouzový stav naplní, to už jasné není, faktem ovšem je, že legislativně stav nouze vládě umožňuje prakticky všechno kromě vražd a násilí.
Nejen česká vláda, všechny vlády ve svých rozhodnutích tápou a je těžké věřit, že se rozhodují jen na základě vědeckých poznatků – zato je jasné, že sice chtějí obyvatelstvo chránit, to nepochybně, ale zároveň lidi nectějí příliš nevyděsit a způsobit jim nějaké nepopulární nepříjemnosti – ovšem zároveň, což se jen těžko spojuje dohromady, se vlády chějí předvést jako skutečně vůdčí, tedy velice rozhodné & energické...
Česká republika zařadila na seznam zemí, před jejichž obyvateli se musí z důvodů nerozšiřování infekce chránit, i Velkou Británii, zato americký prezident Donald Trump zakázal přílety z celého schengenského území, tedy i od nás – ale právě z Velké Británie nikoli. Znamená to, že britské viry jsou neškodné pro Američany, ale nebezpečné pro nás? V některých zemích se uzavřely kromě středních a základních a vysokých i mateřské školy, ale někde ne – můžeme z toho poznat, kde jsou předškolní děti odolné více a kde méně? Jistěže ne. V některém státě je mez nebezpečnosti 5000 lidí na jednom místě, v jiném 1000, u nás 100 – a ode dneška 30. Česká biskupská konference v návaznosti na to vydala téměř okamžitě zákaz veškerých bohoslužeb. Dnes ráno jsem tedy stihl mši svatou na poslední chvíli.
Česko přijímá nejdrakoničtější opatření v Evropě – tedy kromě Itálie, kde je situace skutečné hrozivá. Znamená to, že naše vláda je ta nejlepší v celé Evropě? Myslím si spíš pravý opak. Právě neúměrně drastická opatření střídající se s dobou mátožně neurčité činnosti jsou jedním ze znaků nekompetentnosti řízení.
A také hledání viníků. Mezi jinými závažnými rozhodnutími měla dnes vláda čas i na odvolání hlavní hygieničky České republiky Mgr. Evy Gottvaldové. Prý nezvládla své úkoly. Nedokážu to pochopit, ještě před pár dny stála na tiskovce po boku premiéra, a teď nezvládla své úkoly. Pořád se říká, jak dobře celý systém pracuje, od lékařů v nemocnicích po ministerstvo vnitra, které organizovalo namátkové měření teploty na hranicích, sice naměřilo jen jednoho člověka s teplotou, a ten, jak se ukázalo, neměl koronavir, zatímco možná ve voze před ním i za ním někdo infekci měl, ale dobře, všechno je to správně, všichni dobře pracují, ministr zdravotnictví, premiér – jen hlavní hygienička ne. Nemám prostředky, jak bych její práci zkontroloval, takže musím premiérovi věřit... Ovšem špatná hlavní hygienička je ode dneška pryč, všichni virové, třeste se! (Taky prý napříště musí být hlavní hygienik lékař a paní Gottvaldová lékařka není, vystudovala jen jakousi teorii výživy. Ale roky to nevadilo.) Mám závažné podezření, že kdybychom byli v Číně, putovala by Eva Gottvaldová do převýchovného tábora pro Ujgury a už nikdy by o ní nikdo nic neslyšel.
Ale jistě je dobře, že se přijímají aspoň nějaká opatření, že se tu aspoň nějak vládne.
Lehkomyslnost a nedbalost je nepochybně cesta do záhuby.