Česká politika zajíždí do stále hlubšího bahna za nezájmu velké části dezorientovaných občanů. Kdepak! Aktivisté z Milionu chvilek pro demokracii všechno neohlídají... Ve dnech 26. a 27. dubna jsem několik hodin sledoval (ze záznamu, ne osobně) debatu v Poslanecké sněmovně; viděl jsem (ve zpravodajství, také ne osobně) protestní černé prapory, které zavlály na mnoha radnicích; a snažil jsem se pochopit, o co jde.
Vláda rozhodla o podpoře 500 korun denně pro osoby samostatně výdělečně činné a podílníky malých s. s r. o. – problém je ovšem v tom, že podpora nepůjde ze státního rozpočtu, nýbrž z daní, na kterých mají svůj zákonem stanovený podíl města s obcemi a kraje a jejich rozpočty to výrazně poškodí. Celkově o desítky miliard; Praha ztratí asi 12 miliard korun, Kolín 47 milionů, omezení investic už ohlásila Plzeň i Brno – ale nejbolestivěji to dopadne na malé obce do 3000 obyvatel. Senát návrh zákona vrátil do Poslanecké sněmovny.
Z debaty, která se pak ve sněmovně rozpoutala, jsem měl, tak silně jako už dlouho ne, pocit hrachu, který dopadá na stěnu. Argumentům opozičních poslanců se nedalo oponovat: obce budou muset škrtnout především množství investic – tedy zakázek pro místní podnikatele, a to právě ve chvíli, kdy to podnikatelé nejvíce potřebují. Jaký má smysl přendávat peníze z jedné kapsy do druhé, podporovat podnikatele, a současně jim brát zakázky?
Zeď se pod náporem hrachu začala v jednu chvíli trochu drolit. To když vládní návrh začali kriticky vidět i někteří sociální demokraté. „Přehlédli jsme, že návrh dopadne na rozpočty obcí,“ přiznal poslanec za ČSSD Roman Onderka, bývalý primátor Brna, „a teď je třeba to napravit.“ Po troše zmatků ovšem vládní ANO, tak jako vždy, přinutilo sociální demokracii k poslušnosti – a i když opoziční hrách ještě chvíli dopadal, Poslanecká sněmovna nakonec hlasy vládních stran a bolševiků sekeru na obce znovu odhlasovala. („Kašlu na starosty, chci komunisty“ – ministryně Alena Schillerová.)
Je to z lumpáren, které se Babišova vláda pod pláštíkem koronakrize pokouší prosadit, první, která jí prošla. Celý zákon byl úmyslně připraven tak, aby oslabil obce a dostal je pod větší kontrolu a kuratelu vlády. V důvodové zprávě, tak, jak ji poslalo do sněmovny Ministerstvo financí, byl uveden dopad návrhu zákona na „veřejné rozpočty“ – ačkoli standardní by bylo uvést zvlášť dopad na rozpočty státu, obcí a krajů; aspoň se to tak vždycky dělá... Opoziční poslanci to přehlédli, jiní vědomě mlčeli. Skutečná debata, z velké většiny věcná a velmi dlouhá, která se natáhla přes dva dny, se rozpoutala, až když se návrh ocitl v Poslanecké sněmovně podruhé.
Jediným argumentem, který opakovaly ministryně financí a pro místní rozvoj Alena Schillerová a Klára Dostálová, bylo, že obce nebudou škodné, a to z toho důvodu, že jim vláda chybějící prostředky kompenzuje formou dotací na konkrétní projekty. Klára Dostálová zcela beze studu četla od sněmovního řečnického pultu z mobilu servilní esemesky starostů a prezentovala je jako doklad, jak dobře ministerstvo pracuje a jak jsou starostové (ovšem ti hodní!) s prací ministerstva spokojení… Vlastní manévrovací prostor obcí se podařilo omezit. Jsme nesporně o kousek blíž k totalitnímu státu.