Podaří se Mikuláši Minářovi, hlavní postavě loňských demonstrací na pražské Letné, sesbírat 500 000 podpisů? Takovou dal mladý politik podmínku nám, občanům Česka, aby se svým novým uskupením Lidé PRO byl ochoten kandidovat příští rok ve sněmovních volbách.

 

Kupodivu mě víc než otázka, co bude dělat, pokud podpisy sesbírá, zajímá, co bude dělat, pokud je nesesbírá. Odejde ze světel mediální pozornosti, vrátí se do školy, dokončí své vzdělání a bude se věnovat tomu něčemu „úplně jinému“, co si (jak nás informoval), po svatbě v roce 2017 naplánovali se svojí ženou? Ach jo, ono je těžké se angažovat – i neangažovat…


Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk vypočítal pět důvodů, proč je Minářův „pokus“ odsouzen k neúspěchu, „alespoň pokud jde o deklarovaný záměr – přispět k porážce Andreje Babiše…“ Nevím, které důvody to jsou, v neplacené části serveru Hospodářských novin jsem se jen dočetl o nutném Minářově neúspěchu a o tom, že důvodů k tomuto neúspěchu je pět; za přesný výčet, které důvody to jsou, už bych musel zaplatit (každý má svoji strategii, jak obstát v současném tvrdém světě) – a mně, přiznám se, to za ty peníze nestálo; takže nevím – a důvody k úspěchu či neúspěchu Minářova pokusu si budu muset vymyslet sám.

A příliš se mi do toho vymýšlení nechce. I když některé obecnosti samozřejmě napadnou každého: je rozdíl svolávat demonstrace, existuje-li ve společnosti potenciál nespokojenosti – a vybudovat politickou stranu. Ale i v tom může být prognózování klamavé: když hnutí Milion chvilek začínalo, také by nikoho nenapadlo, že ten zrzavý student ve žlutých kalhotách za sebou shromáždí čtvrtmilionové davy! Takže budu hodně kritický, budu klást otázky – ale s vědomím, že vše může být jinak.

Strana, která vznikla od nuly, odspodu, ze skupiny mladých lidí a nyní klepe na bránu Strakovy akademie, už existuje, jsou to piráti. Může se opakovat stejný či podobný model? A měl by smysl?

A stejně tak člověka napadne otázka, zda nový subjekt nebude znamenat jen tříštění demokratických hlasů. Ale ani tady bych nebyl kategorický...

Takže si zatím všímám jen toho, co Mikuláš Minář zatím předvedl.

Každý má svoji strategii, jak obstát – a má ji i Minář; nemíní čekat na číslovku 500 000. „Až nasbíráme 100 000 podpisů, odstartujeme velkou programovou diskusi…“ Ve chvíli, kdy píši tento komentář, není podpisů ještě ani 10 000. „Až nasbíráme 200 000 podpisů,“ pokračuje Mikuláš Minář, „svoláme ustavující sjezd, zvolíme předsedu a předsednictvo a pořádně to rozjedeme.“ Aha – já myslel, že to pořádně rozjeli ještě předtím, než předstoupili před veřejnost. No dobrá... „Až nasbíráme 300 000 podpisů, čeká nás přímá volba kandidátů. 400 000 podpisů? To bude překvapení. A když nasbíráme 500 000 podpisů, jdeme do voleb.“

Chtěl bych, pokud jsem to dosud dost jasně neřekl, zdůraznit, že odejít od pouhého, i když až zázračně úspěšného a sympatického, pořádání demonstrací, které pohnuly celým národem, k bídě a riziku praktické politiky, byl podle mého názoru krok logický, nutný a poctivý. Ale to, jak Mikuláš Minář tento krok nyní uskutečňuje, ve mně moc důvěry nevyvolává. Proč najednou mluví úplně jinak než dosud? Kde se naučil všechny ty obecné, kýmkoliv zopakovatelné fráze, které se z něho dneska sypou?

 

Bez jasného politického programu, jen s heslem, že nestačí být proti, bez jasné představy o finančním pokrytí celého záměru – aspoň se o financích nikde na stránkách Lidé PRO nehovoří, kromě výzvy k darům, bez stmeleného a názorově alespoň v základních představách jednotného týmu – co z toho může být? Některá jména Mikuláš Minář už veřejnosti ukázal: kromě bývalého šéfa Transparency International Davida Ondráčky mezi nimi není nikdo, za koho bych dal ruku do ohně. Většinou je neznám. Kdo je Mariana Čapková? Kdo je starostka Peček Alena Švejnohová? Kde jsou vlastně ty Pečky? Někde u Prahy… A koho znám, moc důvěry ve mně nevzbuzuje. Dana Drábová a Eliška Wagnerová, dvě ctižádostivé dámy, které snad představují špičku znalostí ve svém oboru, ale jejich dosavadní vstupy do politiky podle mého názoru nepředstavují žádnou etičtější variantu k současné politice… Kdyby Mikuláš Minář kandidoval za můj obvod v senátních volbách, volil bych jej bez váhání. Ale podepisovat mu nějaký personální bianco šek by se mi nechtělo... Kde jsou všichni ti schopní a sympatičtí lidé, kteří vystoupili na obou manifestacích na Letné?