Tak nám začala veleakce Očkování Národa. Dlouho se o ní mluvilo, vláda měla dlouhý čas na přípravu. Využila toho času? Ne, jak jinak.

Začala prvním dnem se spoustou nepořádku a organizačních zmatků, nedomyšlených a nezvládnutých detailů. A také nemalých obtíží zejména pro pro staré lidi, o které šlo(Připomenu jen něco.) Ale tak zhruba a v hlavních rysech to fungovalo.

Čekal snad někdo něco jiného? – Pokud ano, tak to se divím.

Na očkování se zatím mohou přihlašovat, a přihlašování se děje pouze pomocí internetu, výhradně obyvatelé starší 80 let. Vládní počítačový systém byl všem velmi benevolentní – a člověk nemusel být ani zvlášť špičkový hacker, aby se dokázal do systému přihlásit pod svým pravým jménem a pravým rodným číslem, i když mu bylo čtyřiadvacet; kdyby ovšem takový mladík přišel o příslušném termínu na očkovací místo, nikdo by ho neoočkoval, uvedl k tomu ministr zdravotnictví. Ano, každý zdravotník pozná, komu je čtyřiadvacet a komu čtyřiaosmdesát.

Protože se dá předpokládat, že mnozí senioři nejsou v užívání internetu zběhlí (ano, to vládě neušlo), řeklo se, že jim mají pomoci jejich děti & vnuci nebo pracovníci domovů pro seniory. Výborně! Všechno se zvládne! Pokud některý starý člověk žije sám, i takoví jsou (ani na to vláda nezapomněla), byla oznámena telefonní linka, kam mohou senioři zavolat a příslušný pracovník s nimi přihlášku vyplní. Od samého začátku však linka nestačila, byla stále obsazená, mnohdy to trvalo hodiny, než se senior dovolal. Že největší nápor bude hned od začátku, to vládu nenapadlo. A jako by si říkala, že senioři mají dost času a cvičit se v trpělivosti, pokud chtějí dlouho žít v Česku, jim může jedině prospět. Výborně! Všechno se zvládne!

Ale ani sám počítačový systém normálně nefungoval. (Čekal snad někdo něco jiného? Já ne.) Systém padal, dlouhé chvíle byl mimo provoz, a když už si vůbec nevěděl se žadateli rady, přecházel do angličtiny (snad aby je uklidnil & zastrašil).

Potvrzovací esemeska. Nechodila včas. (Čekal snad někdo něco jiného? To se divím. Já ne.) Potvrzovací esemeska si dávala na čas hodiny, někdy taky půl dne. Premiér Babiš se na tiskové konferenci divil, proč se ho na to někdo ptá: o to já se nestarám, to je věc mobilního operátora, já se starám o důležitější věci, jako o to, aby k nám přišly očkovací látky! Mobilní operátoři zaregistrovali problém, navýšili kapacitu a esemesky začaly chodit. Jen, jak drze podotkl jejich představitel, by bylo lépe, kdyby jim o zvýšeném nároku někdo řekl předem, a ne hodinu poté, co zvýšený nárok začne. Proč bychom měli něco říkat mobilním operátorům? divil se na tiskové konferenci ministr zdravotnictví, v médiích měli informacím dost! (Čekal snad od něj někdo něco jiného? Já ne.) Stejně ale závazný termín očkování získali, jako odměnu, jen ti nejpohotovější a nejvytrvalejší, asi desetina přihlášených: ostatním muselo stačit, že jsou registrovaní – a k očkování půjdou někdy, jindy, později, kdoví kdy... (Čekali jste to? Přiznám se, že já ne. To mě překvapilo.)

Proběhlo to výborně, chválili se večer vládní představitelé za hnutí ANO (čekal snad někdo něco jiného atd.): pět minut nešel internet, a na Silvestra je taky nával esemesek.

Žijeme v Česku. A vládne nám Andrej Babiš.