Když jsem v pátek viděl dlouhou frontu ve vestibulu pražského hlavního nádraží, bylo mně divně; fronta se táhla od očkovacího centra na levé straně nádražního vestibulu, v pohledu příchozího, až ke vchodu a zatáčela se podél celé skleněné vstupní stěny nádraží a ještě jednou, zpátky dovnitř až ke knihkupectví Luxor. Existovala očkovací centra, každý se mohl přihlásit a nechat si píchnout vakcínu zadarmo a bez hodinového stání ve frontě, miliony lidí se očkovat nechaly, ale miliony nikoliv, až se velkokapacitní očkovací dílny zavřely a veřejné autority, poté co vyslaly mobilní očkovací týmy i do těch nejodlehlejších a nejvyloučenějších lokalit, vzaly na vědomí, že kus společnosti se prostě očkovat nechce.
Jak se mohlo stát, že tak neuvěřitelné množství lidí uvěřilo tak neuvěřitelným fake news? Prezident České lékařské komory Milan Kubek řekl, že kdyby v padesátých a šedesátých letech již existoval internet, zápasili bychom dodnes se záškrtem, neštovicemi a černým kašlem. Podle slov hlavní hygieničky Pavly Svrčinové došlo v Olomouckém kraji i k tomu, že lidé v jakési vesnici házeli na sanitku s mobilním očkovacím týmem kameny. Jak je to možné? Tolik nenávisti? Krajní odpůrci očkování uspořádali i výtržnost před soukromým bydlištěm paní doktorky Svrčinové.
A proč je mezi těmito militanty i tolik věřících? „Ačkoliv Boha poznali, přece ho jako Boha nectili a neprojevovali mu vděčnost. Jejich uvažování k ničemu nevedlo a jejich nemoudrá mysl se zatemnila“ (Řím 1, 21; překlad O. Petrů).
Dorazila k nám další vlna. Počty nově diagnostikovaných s nemocí covid-19 lámou rekordy z předchozích vln. Lůžka v nemocnicích se opět zaplňují, zdravotnický personál je opět na pokraji sil, už podruhé s vidinou Vánoc ve službě. Do nemocnic nastupují vojáci a hasiči. Mezi nemocnými jasně převažují neočkovaní. Stát, a je to tak správně, přitvrdil
A ti, kteří se nenechali očkovat jen z lenosti a nedbalosti, a jak se ukazuje, právě těch je mezi neočkovanými většina, teď stojí ve frontě.
Je to všechno zbytečné, hloupé a smutné. A těžko se mi o tom píše.
Včera v neděli četl pan farář při mši svaté poselství předsedy Českého biskupské konference olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, Jan Graubner sám byl před rokem, v listopadu a prosinci 2020, hospitalizován ve Fakultní nemocnici v Olomouci s velmi vážnou formou nemoci covid-19.
„Snad je nová vlna pandemie výzvou k vážnému zamyšlení a lepšímu nasměrování našich životů. Snad je to pozvání k větší ohleduplnosti k druhým.“
A arcibiskup poslal věřící jasné poselství k očkování: „Vím, že téma očkování rozděluje společnosti a nechci přispět k ještě většímu rozkolu. Očkování není samospasitelné, ale jak je vidět z menšího procenta nemocných ve skupině očkovaných, je to nástroj, který pomáhá. Prosím ty, kteří mohou být očkovaní a zatím nejsou, aby se z ohledu na ostatní obyvatele nechali očkovat. Ty, kteří se nechali vystrašit, že se očkováním dopouští nějakého hříchu, ujišťuji, že to mohou udělat s čistým svědomím. Ty, kteří hájí svou svobodu stát na svém názoru, prosím, aby z lásky k druhým dobrovolně obětovali část své svobody pro společné dobro.“ Je to možné říct jasněji a jednoznačněji?
Jak řekl v rozhovoru pro Radio Proglas, prodiskutoval předseda České biskupské konference při návštěvě v Římě toto stanovisko s ostatními biskupy a má jejich souhlas.

 

Plný text prohlášení Jan Graubnera na https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/211117predseda-cbk-jan-graubner-nechte-se-z-ohledu-na-ostatni-ockovat