Jan Farský (narozen 1979, poslanec od roku 2010, místopředseda Starostů a nezávislých od dubna 2019, starosta Semil v letech 2006 až 2014) vždycky působil jako takový seriózní a slušný člověk. Chytře se koukal, uměřeně vystupoval a zastával konzervativní názory. To je teď pryč.
Dne 10. ledna Jan Farský informoval, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a získal osmiměsíční stipendium na univerzitě v Oregonu v USA, kam chce ještě v lednu odletět. Poslaneckého mandátu se ovšem nevzdá, i když jeho nástupkyně by byla rovněž z hnutí STAN a mohla by do sněmovny ihned nastoupit, ale na důležitá hlasování přiletí, jaksi na otočku, do Prahy; a poslanecký plat bude poukazovat na bohulibé účely.
Stal se tak, jaksi, polovičním poslancem. Tím udělal,kvůli svým vlastním sobeckým kariéristickým zájmům, ze svých voličů jenom poloviční voliče – a k tomu neměl právo; tím své voliče podvedl a ponížil.
Přitom – aby zůstal poctivě jednajícím člověkem, kterým takto být přestal, stačila by maličkost: aby už před volbami oznámil voličům, že se uchází nejen o jejich důvěru jako poslanec, ale i o důvěru Fulbrightovy komise a osmiměsíční stáž v USA.
Právě to ovšem Jan Farský neučinil, jsa si dobře vědom, že takovým oznámením by ve volbách poškodil nejen své vlastní šance na zvolení, ale i celý STAN, za který kandidoval.
Špatné světlo na STAN vrhá Farského skandál (a skutečně je to skandál, ne drobná lapálie) i nyní. Předseda Vít Rakušan o Farského plánech věděl – a ani on se neobtěžoval voliče o nich informovat. Podvodu na voličích se tedy zúčastnil i on. (Dnes žvaní cosi o tom, že Farského rozhodnutí „rozhodně šťastné není“.
A byl to i (další) podvod STAN na pirátech – protože svého partnera v koalici stanaři jakbysmet neinformovali.
Odůvodnění, která v posledních dnech před odletem do Ameriky z poslance Farského padala, nemá cenu ani citovat, ani příliš komentovat; prostě: černé je bílé a lhát je to nejpřirozenější na světě – podvodem na voličích není, že místo práce, do které ho lidé zvolili, jede dělat kariéru někde jinde, podvodem by prý naopak bylo, kdyby odstoupil; koaliční smlouvu s piráty, která jasně stanoví, že poslanec za koalici PIRSTAN má vykonávat sněmovní mandát na sto procent a ne spolu s jiným byznysem, prý neporušil – i když jasně porušil. A tak dále a tak podobně.
Občas – a co občas, často člověk slyší vyjádření jako „Všichni politici jsou stejní, jeden jako druhý, nemá ani smysl vůbec chodit k volbám…“. Vždycky se na to chytnu a začnu vysvětlovat, že mezi politiky jsou rozdíly a má smysl rozlišovat mezi nimi a hledat ty lepší a odpovědnější.
Podobná šokující zklamání, jaké všem, kdo si ho vážili, připravil například poslanec, nyní jen poloposlanec Jan Farský, ovšem podobným negativistickým postojům silně nahrávají.

 

*

Poslanec Jan Farský (STAN) se vzdá svého mandátu. Oznámil to dne 20. ledna 2020 po půlnoci na twitteru poté, co ho k rezignaci vyzvalo předsednictvo hnutí Starostů a nezávislých.

Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/stan-farsky-staz-usa.html