Je pondělí večer, dívám se na pořad Reportéři ČT.
Obzvlášť mě zaujal příspěvek o šiřitelích, a dokonce i jednom autorovi takzvaných řetězových e-mailů, které silně ovlivňují zejména české důchodce, do kterých pumpují lži, strach a pocit nenávisti.
Byla mi pochopitelná až jakási bezmoc redaktorky tváří v tvář lži tak prolhané, že se na ni ani nedá reagovat; často se cítím podobně.
Šiřitelé řetězových e-mailů, kteří v pořadu hovořili, většinou od branky svého rodinného domu, se mi jevili jako lidé vcelku laskaví, v autorovi řetězových e-mailů, bývalém důstojníkovi pohraniční stráže, byla cítit agresivita. Tvůrci pořadu se za nimi vypravili právě do jejich bydlišť, když se jim je podařilo vypátrat.
Pokud by pořad měl být typický, a já myslím, že byl, je příznačný šiřitel řetězových e-mailů starší muž, důchodce, za totality člen komunistické strany, který měl významné postavení – tedy jistě ne špičkové, ale takové, že si mohl připadat jako muž, který cosi řídí a o něčem rozhoduje, například jako důstojník komunistické armády nebo vedoucí na střední úrovni v nějakém podniku. A šířením e-mailů si kompenzují svůj pocit bezvýznamnosti.
Přiznám se, že jsem se přestal bát; většinou je to tak, že si nic nevymýšlejí, jenom klikají na počítači; jistě, cizí a nepřátelské síly je zásobují výrobky svého průmyslu lži a oni coby užiteční idioti je distribuují dál, ale je to jen bublina, která splaskne. Komunistická totalita po posledních volbách vypadla ze sněmovny, ačkoli se zdálo, že tam bude hnízdit na věky – na věčné časy a nikdy jinak, jak říkal Klement Gottwald. Někdy mi připadá, že normální uvažování, normální názory, zdravý rozum jsou jako lodička, která se tak tak snaží udržet nad proudy blbosti, lži a agresivity. Ale není tak zle: blbost a agresivita přece právě prohrály prezidentské volby.
Šíření řetězových mailů je další slupka komunistické totality, která se musí sloupnout jako strup ze zdravé kůže. Čímž samozřejmě nenastane žádný ráj na zemi, ale přijdou jiné hrozby a jiná nebezpečí, ty už se ostatně kolem nás rýsují.