Násilí na dívkách, vyhrožování, nefungování policie – je to kauza tak hnusná, že z ní zlo přímo kape; jak to pomalu, ale zřetelně začíná být v této společnosti normální. Ale když jsem sledoval zpravodajství o celé věci, nestačil jsem se divit ještě víc. To, co je bizarní, se stává stále více tím, co je normální.
V centru dění je pražský lékař Jaroslav Barták.
Příběh, který k němu připoutal mediální pozornost, tak, jak byl zveřejněn, je zcela neuvěřitelný. Lékař se na Filipínách dopouští násilí na své asistentce, které předtím odebral pas. Asistentce se ale podaří poslat SMS svému příteli do Prahy, přítel se odebere na Ministerstvo zahraničí, kde se věci ujme sám ministr zahraničí, zavolá českému velvyslanci na Filipínách, velvyslanec dívku, kterou předtím nikdy ani neviděl, vysvobodí z jejího vězení v hotelu, ubytuje ji na ambasádě, vybaví ji náhradním dokladem a zařídí její návrat do vlasti... No – věřili byste, že tuhle zápletku nenapsala Rosamunde Pilcherová? Ne Pilcherová, o věci široce píše nejčtenější seriózní deník Mladá Fronta Dnes a po něm se mu věnují i ostatní média.
Kdo je Jaroslav Barták?
V dnešní internetové době není problém zjistit si o něm všechno možné. Narozen 3. srpna 1958. Od roku 1995 spolumajitel a od roku 1997 prezident Polikliniky Modřany. V roce 1990 založil a jako generální sekretář vedl Lions Club Praha – Orel. Kromě společnosti CODUM s. r. o., provozující Polikliniku Modřany, figuruje jeho jméno dále ve společnostech Poliklinika Modřany o. p. s.; AXIS, s. r. o.; Magnollia s. r. o. a ve společnosti s posvátným názvem Ikonostas s. r. o., kterou založila a do roku 2008 plně vlastnila Pravoslavná církev v českých zemích, ale od roku 2008 v ní má už jen majoritu 51 %; předmětem podnikání Ikonostasu je „realitní činnost a správa a pronájem nemovitostí“.
Sám o sobě uvádí, že plynně ovládá angličtinu, němčinu, ruštinu, španělštinu a italštinu, má manželku Lenku (nar. 1973), neříká, kolikátou v pořadí, a čtyři děti, od nejstaršího Martina (nar. 1988) po nejmladšího Jana (nar. 2004). V trochu starším dotazníku pak říká, že má rád popmusic a jako své oblíbené sporty uvádí plavání a sex. Na společný oběd z významných osobností by si však kupodivu nevybral plavce ani pornoherce, nýbrž papeže Jana Pavla II. Jak dál dí, mimořádně si váží Václava Havla a Václava Klause – tedy každého, kdo se u nás stal prezidentem. U spolupracovníků si nejvíce cení loajality – co myslí loajalitou, to nyní ukazuje.

A ještě jeden nález z internetu, velmi výmluvný; snad až jakýsi vrchol Bartákovy lví moci... Cituji: 20. června 2008 se konal na Vltavě již pošesté Lví parník, na němž se sešli lvi, rotariáni a svobodní zednáři, tentokrát na oslavu 20. výročí prvního českého Lvího klubu Praha Orel, 50. narozenin jeho zakladatele a tajemníka Jaroslava Bartáka, 35. narozenin jeho choti Lenky a 55. narozenin pravoslavného arcibiskupa Kryštofa. Zúčastnilo se kolem 200 hostů, z toho 20 velvyslanců. Za diplomatický sbor promluvil velvyslanec Vatikánu arcibiskup Diego Causero a izraelský velvyslanec Yaakov Levy, za svobodné zednáře herec a velmistr Martin Štěpánek, prezidentka a velmistr lóže B’nai B’rith. Přítomni byli i expremiér Miloš Zeman, poslanci, senátoři a hejtmani. Součástí byla i charitativní aukce pro zrakově postižené s výtěžkem 30 tisíc Kč... 30 tisíc, tedy venkoncem nic, dodal bych ke zprávě; za večírek na lodi se jistě utratilo mnohonásobně víc. Zatím poslední Bartákův Lví parník se uskutečnil letos 1. června, ale již bez Kryštofa i bez nuncia.
Vraťme se k filipínské kauze.
Další průběh mediálního zpravodajství je ještě podivnější.
Česká televize nám pořád dokola pouští obrázky inkriminovaného lékaře s různými celebritami, jako prezidentem Václavem Klausem, exprezidentem Václavem Havlem, expremiéry Janem Fischerem, Jiřím Paroubkem, Mirkem Topolánkem a Milošem Zemanem, bývalým místopředsedou vlády Pavlem Němcem, bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem, bývalou nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou, s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem a místopředsedou KDU-ČSL Pavlem Svobodou a dalšími. Odkud pocházejí tyto snímky, napadne ovšem diváka. Dal je snad k dispozici sám Jaroslav Barták? To snad ne. A když divák zapátrá, dostane se k serveru iDNES a dál na fotoservis České tiskové kanceláře. Veřejnoprávní & monopolní tisková agentura by ovšem bezpochyby měla být vzorem solidnosti a spolehlivosti. Že.
A dál. Média kolem věci krouží a vše je čím dál podivnější.

Mladá Fronta Dnes přináší svědectví šesti dalších asistentek úspěšného lékaře, které byly rovněž vystaveny ponižování, sexuálnímu násilí a bití. Nejde přitom o zdravotní sestry ani o sekretářky, nýbrž právě jen o asistentky. Pokud vystupují (s neviditelnou tváří) v televizi, jejich přízvuk a tón hlasu připomíná prostitutky (ne že bych byl kdy jejich zákazník, ale poznám je). V prosinci 2007 se už o brutalitě Jaroslava Bartáka poprvé psalo, když přímo na frekventované ulici, před Michnovým palácem v Praze na Újezdě bil tehdejší asistentku a bušil její hlavou o kapotu auta... Případ se dostal k soudu, ale došlo ke smíru, když dívka akceptovala finanční odškodnění. Lékař se, zdá se, z této kauzy poučil. Ne že by přestal s násilím vůči mladým ženám, ale násilí už se nedostávalo před soud. Další asistentka podala v podobné věci trestní oznámení v červnu 2010 a opět jiná v dubnu 2011. Ani v jednom, ani v druhém případě se však nic nevyšetřovalo. Podle ČT policisté dívkám jen zavolali, že případ byl předán na jiné oddělení... Náměstek policejního prezidenta Martin Červíček, když byl na takový postup upozorněn, šokoval překvapivým sdělením, že mohlo jít o selhání konkrétních policistů, ne však policie jako celku; policie jako celek tedy patrně vyšetřovala jak divá, jen úplně všichni konkrétní policisté tak nějak nedělali nic.
Jaroslav Barták osobně dostal i nadstandardně veliký prostor ve vysílání ČT24; zpravodajský okruh vysílal živě jeho dlouhý telefonát. Lékař mluvil, nesmírně agresivně a hrubě, z chráněného čísla, prý z dovolené v Turecku. A v jeho podání bylo všechno jinak. Nejde ani tak o to, že tvrdil, že se jedná o spiknutí tajných služeb a zločineckého podsvětí, jde o to, že se moderátorka Barbora Kroužková ani nezeptala, z jakého důvodu by právě tyto struktury měly mít zájem na takto bizarním útoku na pražského lékaře. Koho však Barták chválil, to byli pražští kriminalisté... A zcela jinak vypadal v jeho podání i incident na Filipínách. Velvyslanec Josef Rychtar, který dívce pomohl dostat se zpět do ČR, ji prý znal již předtím a už jednou ji Bartákovi „unesl“ na ambasádu. „Tak jsem mu telefonoval, že se jedná o únos, že budu muset volat na Ministerstvo zahraničí do Prahy, aby mi ji vrátil, tak mi ji ráno opět přivedl,“ mluvil v televizi Barták. Moderátorka podotkla, že přece mluví o dospělé ženě, ne o majetku. Sex, tedy v podání doktora Bartáka „osobní služby“ prý měla dívka v dodatku ke smlouvě a byla za to placena. I ostatní mladé ženy, které na něj podávaly trestní oznámení, prý byly prostitutky... Kdo má pravdu? Stává se, že různí zvrhlíci se domnívají, že za své peníze mají právo i na násilí.
Jaké věci a vazby jsou tu v pozadí?
Lions Club Praha – Orel, který pohotový lékař založil už v roce 1990, jako součást mezinárodní sítě míst, kde se setkávají celebrity, se mu, jak se zdá, posléze vymknul z rukou. Lví klub Praha Orel na začátku kauzy oznámil, že Barták byl v roce 2009 z klubu vyloučen a členové jsou „velmi znepokojeni faktem, že je pan Barták nadále spojován s Lionským hnutím“. Novým prezidentem klubu je generál v záloze Andor Šándor, bývalý šéf vojenské zpravodajské služby, často přítomný v médiích.
Dokázal přesvědčit spoustu známých a vlivných lidí, aby do klubu přišli, nebo se stali jeho členy. Pravdou ale je, že když ho pak viděli, jak se chová, tak už se obvykle nikdy neukázali," cituje Šándora obvykle dobře informovaný server ParlamentníListy.cz... Zdá se, že když mu začalo téct do bot, Barták se pokusil rozehrát opět hru prominentních kontaktů: Petr Lessy, Jan Kubice, Jiří Pospíšil, pokusil se i o přijetí u prezidenta republiky, ale už to nefungovalo.
Zdá se, jako by různí mocní lidé, kteří se s Bartákem, jenž mezitím, opojen penězi a vlivem, ztratil veškerou soudnost, zapletli až příliš, chtějí využít jedné příležitosti, aby mu zakroutili krkem. A média hrají s sebou.