Pokud bych měl uvést jméno jednoho člena současné české vlády, kterého si vážím, uvedl bych ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS); prostě jsem měl pocit, že je to slušný & poctivý člověk. A že je to jiný člověk, něž který byl v letech 2003 až 2009 ministrem spravedlnosti ve vládě Mirka Topolánka. Dnešní Pospíšil odvolával podivné lidi, které ve své první éře dosadil do úřadů, docela úspěšně se snažil zlepšit poměry v českém vězeňství, omezil zvůli exekutorů, zrychlil a zlepšil práci soudů...

Jenže Jiří Pospíšil už není členem vlády. Prezident republiky Václav Klaus jej dnes (27. června 2012) na návrh předsedy vlády Petra Nečase odvolal. Důvodem tohoto kroku je podle Petra Nečase „manažerské nezvládnutí“ rezortu. Pospíšil chtěl navýšit rozpočet svého ministerstva, a to není možné; rozpočtovou kázeň prý premiér „vytkl před závorku“ před všechny ostatní schopnosti každého ministra.

Ještě včera (ve středu 26. června 2012) se Jiří Pospíšil normálně účastnil zasedání vlády a premiér mu nic neřekl. O svém odvolání se Pospíšil dozvěděl, až když bylo hotové, pár minut před tím, než Petr Nečas odvezl návrh na Hrad a pak zveřejnil a odůvodňoval na tiskovém brífinku.

Především je třeba říct, že důvody, které Nečas uvedl, vůbec není třeba brát vážně a nestojí ani za rozbor.

Faktem je, že kmotrovským strukturám v ODS Jiří Pospíšil vadil už dlouho.

Pravdu mají s největší pravděpodobností ti, kdo spekulují o tom, že skutečným důvodem je Nečasova snaha zabránit Jiřímu Pospíšilovi, aby jmenoval svého člověka (snad Lenku Bradáčovou) na post vrchního státního zástupce v Praze poté, co se mu přece jen podařilo dostat z tohoto úřadu Vlastimila Rampulu, profesionálního zametače korupčních kauz především členů nynějších vládních stran. Pod pražské státní zastupitelství spadá i kauza letadel a Vlasty Parkanové.

Po pádu Topolánkovy vlády, když Jiří Pospíšil poprvé opustil post ministra, pokoušel se, čestně, ale marně, zachránit Právnickou fakultu v Plzni; nyní už by se chtěl věnovat jen podpoře umění, spolupracovat s Muzeem Kampa...

S Jiřím Pospíšilem zůstane spojen především nový občanský zákoník, kterým, domnívám se, narovnal právní stav v této oblasti po čtyřiceti letech komunismu a který má šanci platit a dobře sloužit po celá desetiletí.