Vlajky na amerických ambasádách po celém světě byly spuštěny na půl žerdi: při teroristickém útoku v Libyi zahynul americký velvyslanec. Rozhořčené davy – většinou mladých mužů – skandují protiamerická hesla a pálí americké vlajky, a to i v těch muslimských zemích, které vnímáme jako relativně klidné, a český člověk se jen tak podvědomě přikrčí – a je tak nějak rád, že v Jemenu nebo v Bangladéši neznají lidé většinou ani jméno naší země. Máme totiž strach.

Film, který vyvolal takové rozhořčení v islámském světě, jsem celý neviděl; ale krátké přístupné ukázky z něj nemohou myslím nechat nikoho na pochybách, že je to snímek hloupý a sprostý. Islámské teroristické centrály mají z tohoto snímku ovšem převelikou radost: umožňuje jim hecovat mladé muslimy proti americké vládě. Hovoří se o tom, jak je současný svět globalizovaný – ale není to ve skutečnosti nijak silné, přesněji řečeno nijak hluboké. Jak to jednou řekl Václav Havel, globalizace je ve skutečnosti jen tenká slupka na povrchu... Lidé, kteří prožili celý život v diktaturách, si neumějí ani představit, že by mohl být natočen film, nadto o tak obrovské postavě, jako je prorok Mohamed, aniž by o tom věděla, aniž by to řídila vláda...

Lidé z Egypta, kteří teď žijí v USA a jsou naštvaní na islám, si ulevili, tak jak je to možné, ba i docela běžné v Americe i v Evropě: natočili – ve vcelku amatérských podmínkách – film, který měl co nejvíc urazit proroka Mohameda... Jiní lidé urážejí zase jinými filmy našeho Pána Ježíše Krista anebo Svatého otce – nelíbí se nám takové filmy, urážejí a zraňují nás a někteří z nás – ti nejméně unavení – ještě také protestují, ale vcelku jsme si zvykli... Nikdo z nás křesťanů nezapaluje ambasády a nepálí vlajky; ostatně: museli bychom zapalovat ambasády a pálit vlajky svých vlastních zemí... Svoboda slova, jedna z nejdůležitějších svobod pro západní civilizaci, se zvrhla. Ztratila své přirozené hranice, které jsou v podstatě hranicemi slušnosti, a velmi často se dnes zneužívá ke zlu. (Poukázal na to Jan Pavel II. při své první návštěvě v Holandsku už před desítkami let.) Můžeme polemizovat s naukou a praxí islámu – ale není přípustné hrubě urážet víru kohokoliv.

Ovšem ještě horší je vraždit lidi – a to jen proto, že reprezentují nějakou zemi! My na Západě začínáme mít opravdu velký strach. Stále větší strach. Německá kancléřka Angela Merkelová to před plánovaným uvedením snímku v některých německých kinech vidí zcela jasně: „Nejde o ten film – jde o to, zda jeho uvedení představuje bezpečnostní riziko.“ Opravdu nejde o jeden film, který by opravdu uváděn být neměl. Jde o to, že ustupování násilníkovi má jenom jediný následek. Že násilníka povzbudí.